Kto do Rio? Analiza szans

Ostateczną kadrę na turniej w Brazylii poznamy wprawdzie dopiero za osiem dni, ale już dziś możemy pokusić się o wstępną analizę szans poszczególnych piłkarek na wyjazd do Rio. Pia Sundhage w ostatnich latach przyzwyczaiła nas do tego, że przy dokonywaniu wyborów raczej unika stosowania terapii szokowej, więc z dużym prawdopodobieństwem możemy założyć, że – jeśli w najbliższym czasie nie dojdzie do trzęsienia ziemi lub innego kataklizmu – właśnie tak będzie wyglądała nasza ekipa na Rio.

Bramkarki

Tutaj sytuacja jest zdecydowanie najbardziej klarowna – Hedvig Lindahl jest absolutnym numerem jeden. Bramkarka Chelsea nie notuje wprawdzie aż tak spektakularnego sezonu jak rok temu, ale nikt nie ma wątpliwości, że to właśnie ona (zakładamy, że po drodze nie będzie żadnych kontuzji ani wypadków losowych) 3. sierpnia stanie między słupkami naszej bramki w otwierającym turniej meczu przeciwko RPA. W ostatnich miesiącach wydawało się, że na pokład lecącego do Rio samolotu z pewnością wsiądzie także Hilda Carlen, ale doskonały występ Emelie Lundberg przeciwko Linköping pokazał, że golkiperka Eskilstuny absolutnie nie zamierza oddawać miejsca w wąskiej kadrze walkowerem. Niewykluczone, że walka o miano pierwszej zmienniczki rozstrzygnie się ostatecznie dopiero na ostatniej prostej, ale mimo wszystko wydaje się, że do decydującego starcia z pole position startuje zawodniczka Piteå.

Obrończynie

Nilla Fischer miewa w Wolfsburgu lepsze i gorsze dni, ale kadry na IO bez tej piłkarki nie wyobraża sobie chyba nikt. Także Linda Sembrant, jeśli tylko dopisze jej zdrowie, powinna być w Brazylii do dyspozycji selekcjonerki. Kolejne miejsca wśród stoperek obsadza duet z Rosengård, ale całkiem możliwy jest scenariusz, w którym zaledwie jedna z piłkarek mistrza Szwecji załapie się do szczęśliwej osiemnastki. Emma Berglund czy Amanda Ilestedt? Szanse wydają się być wyrównane, ale analizując tendencję stosowaną przy poprzednich powołaniach, gdyby rzeczywiście miało dojść do takiego wyboru, minimalnie większe szanse przyznalibyśmy bardziej doświadczonej z zawodniczek.

W ostatnich meczach obie flanki defensywy należały do przedstawicielek Linköping i wydaje się, że zarówno Jessica Samuelsson, jak i Magdalena Ericsson mogą powoli szykować się na sierpniową wyprawę za ocean. Szczególnie świetnie wykonująca stałe fragmenty kapitanka LFC może okazać się kluczowym elementem tej układanki, gdyż w razie potrzeby z powodzeniem potrafi zagrać także na środku bloku defensywnego. Jeśli Sundhage zdecyduje się na umieszczenie w wąskiej kadrze jeszcze jednej bocznej obrończyni (co – nawiasem mówiąc – byłoby raczej wskazane), to najprawdopodobniej będzie nią Lina Nilsson.

Pomocniczki

Wprawdzie nasza selekcjonerka często przy powołaniach nie stosuje podziału na pomocniczki i napastniczki, ale my już tradycyjnie przeanalizujemy osobno każdą z tych formacji. Wydaje się, że absolutną jasność mamy wśród piłkarek aspirujących do gry w drugiej linii. Do Brazylii polecą bowiem Caroline Seger, Lisa Dahlkvist, Kosovare Asllani, Elin Rubensson oraz Emilia Appelqvist (w tej wersji zakładamy, że pomocniczka Djurgården nie tylko stanie na nogi, ale także wróci do optymalnej formy). Brak powołania dla kogokolwiek z tej piątki byłby mniej więcej tak sensacyjny jak obecność w wąskiej kadrze Julii Spetsmark.

Napastniczki

Wprawdzie biorąc pod uwagę ostatnie miesiące najmniej produktywną napastniczką w kadrze była Lotta Schelin, ale czy ktoś w ogóle rozważa brak powołania dla wieloletniej supergwiazdy Lyonu? Nawet jeśli, to osobą tą nie jest Pia Sundhage. O kolejne miejsca walkę stoczy najpewniej pięć zawodniczek: Stina Blackstenius, Pauline Hammarlund, Sofia Jakobsson, Fridolina Rolfö oraz Olivia Schough. Gdyby w samolocie do Brazylii miało zabraknąć jednej z nich, to – biorąc pod uwagę wyłacznie względy czysto sportowe – w najsłabszej dyspozycji znajduje się obecnie piłkarka Eskilstuny. Czy dla Sundhage właśnie ten aspekt okaże się decydujący? Odpowiedź na to i inne pytania poznamy już za niewiele ponad tydzień.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s