6. kolejka – zapowiedź

Już jutro szóstą kolejkę Damallsvenskan zainaugurują dwie drużyny walczące o całkowicie odmienne cele. W przypadku Linköping jest nim odniesienie szóstego kolejnego zwycięstwa i przystapienie do najważniejszego meczu ligowej wiosny bez jakichkolwiek strat punktowych. Umeå walczy natomiast o przetrwanie, a każdy przywieziony z Areny Linköping punkt byłby dla piłkarek Marii Bergkvist niebywałym sukcesem. Faworyt jest oczywiście jeden, choć nie zapominajmy, iż podobnie było w poprzednim sezonie, a wówczas za sprawą dwóch celnych strzałów Jenny Hjohlman byliśmy świadkami największej sensacji roku 2015 w szwedzkiej piłce.

Göteborg przez lata był jednym z ulubionych ligowych rywali Rosengård, ale trzy ostatnie potyczki między tymi zespołami kończyły się podziałem punktów. Gospodynie odgrażają się, że mecz na Valhalli będzie dla mistrzyń kraju najtrudniejszym w całym sezonie, ale i tak to w drużynie ze Skanii należy upatrywać faworyta sobotniej potyczki. Jack Majgaard, jeśli tylko zechce, będzie mógł skorzystać z Musovic, Berglund, Ilestedt i Martens, a nikogo nie trzeba przekonywać, jak ogromną siłą rażenia dysponuje grający w zbliżonym do najsilniejszego składzie Rosengård. Zatrzymanie rozpędzającego się z każdą sekundą ekspresu z Malmö może ostatecznie okazać się zadaniem ponad siły, ale Göteborg na pewno postara się postawić gościom trudne warunki.

Kto by pomyślał, że jednym z najbardziej wyczekiwanych spotkań szóstej kolejki będzie starcie Djurgården i Mallbacken. Nie może jednak być inaczej, skoro w miniony weekend wspomniane drużyny strzeliły łącznie siedem goli, nie tracąc przy tym ani jednego! Piłkarki ze stolicy wystąpią osłabione brakiem Emilii Appelqvist, a jej kontuzja martwi w równym stopniu Yvonne Ekroth oraz Pię Sundhage. Mającą coraz bardziej pewną pozycię w reprezentacji pomocniczkę ze Sztokholmu czekać może bowiem nawet dwumiesięczny odpoczynek od futbolu.

Kvarnsveden po każdej kolejnej serii spotkań chwalone jest za ambitną postawę, ale licznik zdobytych przez drużynę z Dalarny ligowych punktów zatrzymał się trzy tygodnie temu i od tamtej pory nie chce nawet drgnąć. W poszukiwaniu przełamania drużyna Jonasa Björkgrena uda się na daleką Północ, gdzie zmierzy się z Piteå. Trzecia drużyna poprzedniego sezonu także ma swoje problemy, co jednoznacznie obnażył nieoczekiwany, a przy tym niezwykle bolesny nokaut w Sunne. Czy Tabitha Chawinga znajdzie sposób na Hildę Carlen? Możliwych scenariuszy jest wiele, a w niedzielę przekonamy się, który z nich się zmaterializuje.

Örebro i Vittsjö po pięciu rozegranych meczach legitymują się … identycznym dorobkiem w ligowej tabeli. Nie trzeba jednak dodawać, że dla żadnego z mających walczyć o miejsce w czołowej czwórce klubów nie jest to szczyt marzeń. W poprzedniej kolejce obie ekipy solidarnie doznały wysokich porażek, w związku z czym bezpośrednie starcie na Vittsjö IP będzie dla obu klubów doskonałą okazją na to, aby w końcu rozpocząć marsz w górę. Pytanie, komu bardziej zależy, aby już teraz wykonać ten często najtrudniejszy, pierwszy krok?

Po trzech kolejkach w Eskilstunie powoli przygotowywano się do ogłoszenia alarmu, ale dwa kolejne – na dodatek odnoszone w coraz lepszym stylu – zwycięstwa sprawiły, że niebezpieczeństwo zostało chwilowo zażegnane. Andersson i Diaz pokazały, że jednak da się oprzeć drugą linię poważnego zespołu na zawodniczkach wyszkolonych w AIK, a Larsson udowodniła, że może być czołową postacią nie tylko w klubie balansującym na pograniczu Damallsvenskan i Elitettan. W najbliższej serii spotkań na Tunavallen przyjeżdża ostatnia drużyna tabeli, ale przed piłkarkami United tylko pozornie łatwe zadanie. Gra Kristianstad wygląda bowiem znacznie lepiej niż wyniki, a jedynie detale i brak szczęścia sprawiły, że w żadnym z dwóch ostatnich spotkań ekipa ze wschodniej Skanii nie dopisała sobie kompletu punktów.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s