3. kolejka – zapowiedź

Miniony weekend potwierdził ponad wszelką wątpliwość, że Damallsvenskan swoją atrakcyjnością zdecydowanie przewyższa Ligę Mistrzyń. Z tym większą niecierpliwością czekamy więc na trzecią ligową kolejkę, podczas której znów będzie się działo. Dużo i dobrze.

Już jutro na boisko wybiegną piłkarki lidera z Linköping, które w poszukiwaniu ligowych punktów tym razem udadzą się do Eskilstuny. Poprzednie, zakończone bezbramkowym remisem starcie tych ekip, było popisem bramkarek. Niestety, końcowy wynik pozbawił ostatecznie obie drużyny szans na mistrzowski tytuł, a jedyną wygraną tamtego wieczoru okazała się Emelie Lundgren, której postawa w końcu znalazła uznanie w oczach Pii Sundhage. Jutrzejszy mecz ma teoretycznie znacznie mniejszy ciężar gatunkowy, wszak znajdujemy się obecnie na zupełnie innym etapie sezonu. W praktyce jednak ani Eskilstuna, ani Linköping nie może pozwolić sobie na stratę punktów, bo ta znów może boleśnie dać o sobie znać późną jesienią.

Gdyby ktoś powiedział, że przed meczem Kvarnsveden z Göteborgiem jedna z drużyn wciąż czekać będzie na pierwszego w sezonie gola, większość ekspertów bez wahania wskazałaby na beniaminka. Los bywa jednak przewrotny i to piłkarki z największego miasta zachodniej Szwecji jadą do Borlänge, aby przełamać złą passę. Zadanie teoretycznie do trudnych nie należy, szczególnie, że odpowiadająca w Göteborgu za strzelanie bramek Hammarlund z tygodnia na tydzień czuje się w nowym klubie coraz lepiej. Tyle tylko, że dobrze naoliwiona maszyna z Dalarny okazała się być nadspodziewanie wydajna, a Toohey, Chawinga i reszta już wypatrują kolejnej szansy na sprawienie niespodzianki. Może nadarzy się ona już w sobotę?

Nazywanie “meczem o sześć punktów” pojedynku rozgrywanego w ramach trzeciej kolejki może być uznane za delikatną przesadę, ale o starciu Umeå – Mallbacken naprawdę trudno myśleć w innych kategoriach. Gospodynie grają o odskoczenie od strefy spadkowej, goście zaś o pierwsze punkty. Umeå cały czas bez Hurtig i Glas, za to ze znajdującą się w doskonałej dyspozycji Chikwelu, Mallbacken wciąż szukające własnej tożsamości po zimowych roszadach. Żaden wynik nie będzie to zaskoczeniem, ale minimalnego faworyta upatrywać należy chyba w piłkarkach Marii Bergkvist.

Do Sztokholmu przyjeżdżają zawodniczki z niewielkiej wsi w Skanii, aby rozegrać mecz ligowy, w którym to własnie im daje się większe szanse na końcowy sukces. Cały czas w pełni nie może odpalić Okobi, nieco więcej spodziewaliśmy się po Sällström, ale gra Vittsjö i tak w końcu zaczyna się podobać, co dobitnie pokazał zwycięstki mecz z Eskilstuną. Tego samego nie można niestety powiedzieć o Djurgården. Najlepszą piłkarką klubu ze stolicy jest póki co typowana przez nas na odkrycie ligi dziewiętnastoletnia Johanna Rytting Kaneryd, ale to akurat niewielkie pocieszenie dla fanów DIF.

Gra Kristianstad w meczu otwarcia mogła się podobać, a zasłużone pochwały zebrał przede wszystkim ofensywny tercet Guehai – Rasmussen – Danielsson. Pojedynek z Linköping nie wypadł już jednak tak dobrze i znów odżyły głosy mówiące o czekającej piłkarki z Kristianstad walce o utrzymanie. W najbliższej kolejce zadanie stojące przed drużyną Elisabet Gunnarsdottir tylko pozornie wydaje się łatwiejsze, bo w Örebro nikomu nie gra się łatwo. Na Behrn Arenie nie potrafiło wygrać nawet wielkie PSG, ale mając w pamięci ostatnie wydarzenia, akurat na ten wynik patrzymy dziś już nieco inaczej.

Na zakończenie obejrzymy pojedynek, który idealnie sprawdziłby się jako fabuła kalifornijskiego filmu. Naszpikowana gwiazdami i dysponująca najwyższym budżetem w kraju drużyna staje naprzeciw tych, które finansowe braki nadrabiają entuzjazmem i radością z gry. Hollywoodzki scenariusz popsuła jednak nieco plaga kontuzji w Malmö, w wyniku której Rosengård przypomina obecnie ogromnego lwa, który wprawdzie ryczy głośno, ale sa to głównie odgłosy bólu. Zwycięstwo nad Piteå nie jest oczywiście zadaniem przekraczającym mozliwości mistrza kraju, ale możemy być pewni, że przyjezdne spróbują upuscić faworytkom jeszcze trochę krwi.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s