Szczęście było blisko

draw

Tak prezentuje się początek drogi do fazy grupowej LM drużyn ze ścieżki ligowej

Losowanie pierwszych rund eliminacji piłkarskiej Ligi Mistrzyń 2022-23 tak naprawdę było już wyjątkowe … zanim w ogóle zdążyło się rozpocząć. To wszystko za sprawą faktu, iż po raz pierwszy od ponad dwóch lat przedstawiciele zainteresowanych klubów osobiście spotkali się w szwajcarskim Nyonie, aby na miejscu bacznie śledzić ceremonię. I jak przyznała sama Nadine Kessler, sala od razu wypełniła się całkowicie innymi emocjami niż miało to miejsce podczas serii losowań pandemicznych. Ogłaszanie z tej właśnie okazji nadejścia nowej normalności byłoby oczywiście zdecydowanie przedwczesne, ale przeżycia ostatnich miesięcy jeszcze bardziej nauczyły nas doceniać rzeczy, które nie tak dawno zdawały się być czymś zupełnie naturalnym. I miejmy nadzieję, że niebawem znów tak będzie.

Przechodząc jednak do wątków sportowych, nas zdecydowanie bardziej interesowała druga część losowania, w której to swoją drogę do europejskiej elity miały poznać drużyny rywalizujące w ścieżce ligowej. I już jeden, pobieżny rzut oka na skład koszyków dobitnie pokazywał nam, że losy drugiej, pucharowej przygody piłkarek z Kristianstad mogą rozstrzygnąć się właśnie dziś. Jasne, odpowiedzi ostateczne da nam dopiero boisko, ale nie ma co ukrywać, że od bardziej lub mniej korzystnego układu kulek zależało to, czy szanse podopiecznych Elisabet Gunnarsdottir na dotarcie przynajmniej do trzeciej rundy eliminacji za chwilę staną się zdecydowanie bardziej realne, czy może wydarzy się coś zgoła odwrotnego. Arytmetyka nie była w tym przypadku ani naszym sprzymierzeńcem, ani wrogiem, gdyż prawdopodobieństwo udanego losowania wahało się w granicach pięćdziesięciu procent.

Emocje sięgnęły zenitu, gdy okazało się, że już w sierpniu najprawdopodobniej dojdzie do powtórki z rywalizacji Realu Medryt z Manchesterem City. Przypomnijmy, że rok temu obie ekipy także spotkały się już na etapie eliminacji (choć wówczas w ich ostatniej rundzie), a pełen emocji dwumecz zakończył się sensacyjnym awansem klubu ze stolicy Hiszpanii. Już niebawem przedstawicielki FA WSL staną zatem przed szansą wzięcia błyskawicznego rewanżu, ale nas zdecydowanie bardziej od wyników tego hitowego starcia interesowało to, czy w tej samej grupie, co obaj potentaci znajdzie się także miejsce dla Kristianstad. Mistrzowie ceremonii byli na tyle łaskawi, że ostatecznie nie wysłali zawodniczek ze wschodniej Skanii na misję nie do wykonania, ale – żeby nie było zbyt łatwo – biorąc pod uwagę pozostałe opcje trzeci zespół Damallsvenskan poprzedniego sezonu trafił najgorzej, jak mógł. Choć chyba bardziej właściwe byłoby chyba słowo ‘najciekawiej’, gdyż rywalizacja z holenderskim Ajaksem, a także potencjalna kolizja z Frankfurtem w drugiej rundzie eliminacji na papierze zapowiadają się naprawdę smakowicie. I nawet jeśli gdzieś kwadrans po godzinie trzynastej marzyła nam się konfrontacja z Breidablikiem (szczególnie ciekawa z perspektywy islandzkiej trenerki Kristianstad), to jednak Viens, Tindell i Pridham będą musiały najpierw znaleźć skuteczny sposób na rozmontowanie defensywy z Amsterdamu, a następnie odnaleźć w sobie takie pokłady energii, że wystarczy ich jeszcze na skuteczną rywalizację z czterokrotnymi triumfatorkami Ligi Mistrzyń. Oczywiście, pod warunkiem, że te ostatnie poradzą sobie z nieobliczalną, choć nie tak groźną jak jeszcze kilka lat wcześniej Fortuną Hjørring. Tak, czy inaczej, pucharowe lato zapowiada się nadzwyczaj ekscytująco, a chyba właśnie o to nam w tym wszystkim chodziło.


1. runda el. LM 2022-23 (ścieżka ligowa):

Paris FC (Francja) – Servette FC Chenois (Szwajcaria)

Glasgow City FC (Szkocja) – AS Roma (Włochy)

FK Mińsk (Białoruś) – FC Slovacko (Czechy)

Breidablik Kopavogur (Islandia) – Rosenborg BK (Norwegia)

AFC Ajax (Holandia) – Kristianstads DFF

Fortuna Hjørring (Dania) – Eintracht Frankfurt (Niemcy)

Real Madryt (Hiszpania) – SK Sturm Graz (Austria)

Manchester City FC (Anglia) – FK Tomiris Turan (Kazachstan)


2. runda el. LM 2022-23 (ścieżka ligowa):

Paris FC / Servette – Glasgow City / Roma

Mińsk / Slovacko – Breidablik / Rosenborg

Ajax / Kristianstad – Hjørring / Frankfurt

Real / Sturm – Man. City / Tomiris

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s