Styczniowy raport transferowy – cz. I

1640005125HÄ_1220_RosaKafaji_037

Rosa Kafaji, czyli Odkrycie Roku 2021 w szwedzkiej piłce, już w nowych barwach klubowych (Fot. BK Häcken)

Choć zimowe okienko transferowe otwarte jest w Szwecji aż do kwietnia, zazwyczaj bywało tak, że to właśnie grudzień oraz pierwsza połowa stycznia były zdecydowanie najgorętszym okresem w klubowych gabinetach. Ponieważ jednak wciąż jesteśmy stosunkowo daleko od szeroko pojętej normalności, to pewne anomalie przywędrowały również i na nasze podwórko. I choć wszystkie zespoły Damallsvenskan już dawno wznowiły treningi po noworocznej przerwie (w Sztokholmie odbyło się to zresztą w całkiem uroczystej atmosferze), to w wielu piłkarskich miastach wciąż głośno mówi się o konieczności uzupełnienia bądź wzmocnienia klubowej kadry. I jest to niewątpliwie swego rodzaju nowość, gdyż dotychczas na tym etapie przygotowań do sezonu wchodziliśmy już raczej w fazę ewentualnych końcowych poprawek. Ponieważ jednak pierwsze tegoroczne mecze o punkty zbliżają się wielkimi krokami, warto przeanalizować jak na ten moment podsumowalibyśmy aktywność czternastu pierwszoligowych klubów na transferowym rynku. Kto zyskał, a kto stracił? Czy prawdą jest, że wszystkie wartościowe piłkarki opuściły zimą Damallsvenskan? Czy na szwedzkiej ziemi pojawiły się kolejne młode talenty, które za kilka lat będą liderkami największych, europejskich klubów? Odpowiedzi na te i inne pytania poszukamy w tradycyjnym, choć tym razem dwuczęściowym raporcie transferowym!


AIK FF

Przychodzą: Chinyelu Asher (Washington), Jennie Nordin (Piteå), Agnes Nyberg (Uppsala), Linnea Wennberg (U19)

Odchodzą: Emma Becker (Lidköping), Joy Bokiri (?), Hallbera Gisladottir (Kalmar), Rosa Kafaji (Häcken), Ema Paljevic (?), Matilda Rosqvist (?), Emma Santamäki (Umeå)

Wnioski: Jeden z niewielu klubów, w którym póki co zima przebiega zdecydowanie bardziej spokojnie niż można się było tego spodziewać. Po stronie ubytków uwagę zwraca transfer Rosy Kafaji, bez wątpienia jednej z najciekawszych szwedzkich napastniczek młodego pokolenia. Na plus na pewno musimy zapisać transfer reprezentantki Jamajki Chinyelu Asher, a także długo wyczekiwany powrót do Solnej stoperki Jennie Nordin. Jeśli ostatecznie uda się zatrzymać w stolicy Konyę Plummer oraz Hannę Davison, to przynajmniej kluczowa z perspektywy tego klubu formacja defensywna zacznie prezentować się na papierze całkiem solidnie.


IF Bromma

Przychodzą: Alice Ahlberg (Älvsjö), Emilia Bengtsson (Lidköping), Ida Bengtsson (Tyresö), Tuva Norell (U19), Ella Reidy (Jitex), Frida Thörnkvist (Hammarby), Ellen Toivio (Uppsala), Filippa Wallén (Vittsjö), Line Wessman (U19), Shannon Woeller (Växjö)

Odchodzą: Elin Bergkvist (?), Sara Eriksson (Hammarby), Wilma Finnman (Kalmar), Josephine Frigge (?), Mathilda Lindström (Älvsjö), Sofia Parkner (?), Michelle Rojas Flores (?), Ebba Ronquist (?), Maja Wiklander (?)

Wnioski: Absolutny beniaminek Damallsvenskan od początku stawiał sprawę jasno: drodzy kibice, nie oczekujcie tej zimy transferów wielkich gwiazd. I póki co trzeba przyznać, że zapowiedzi te były jak najbardziej a propos, gdyż zdecydowanie najgłośniejszym nazwiskiem, które zawitało do Brommy jest była reprezentantka Kanady Shannon Woeller. Większość pozostałych wzmocnień to przede wszystkim eksplorowanie rynku niższych lig szwedzkich, czyli terenów dobrze stołecznemu klubowi znanych. Oczywiście, w teorii minimalizuje to ryzyko popełnienia błędu, ale zasadne wydaje się pytanie, czy na poziomie pierwszego szczebla rozgrywkowego beniaminkowi wystarczy czysto sportowej jakości. Prognozy ekspertów nie są póki co w tej kwestii optymistyczne.


Djurgårdens IF

Przychodzą: Tove Almqvist (Vittsjö), Alice Bergström (Älvsjö), Stinalisa Johansson (Jitex), Sanna Kullberg (Örebro), Sara Lilja-Vidlund (Örebro), Lova Lundin (Soyaux), Emelie Lövgren (Arna-Bjørnar), Ebba Wieder (Vittsjö)

Odchodzą: Elizabeth Addo (?), Hanna Ekengren (Vittsjö), Maria Hovmark (?), Fanny Lång (?), Hanna Stokki (Växjö), Alexandra Takounda (?), Sheila van den Bulk (Kristianstad), Daniela Zamora (?)

Wnioski: Jean Balawo przez cały poprzedni sezon musiał wielokrotnie odpowiadać na zarzuty o zdecydowanie zbyt międzynarodowy charakter Dumy Sztokholmu i tegoroczne ruchy transferowe ewidentnie pokazują, że wiele z wygłaszanych w jego kierunku uwag dyrektor sportowy Djurgården wziął sobie do serca. Podczas przerwy w rozgrywkach do stolicy zawitało już osiem krajowych zawodniczek, a wiele z nich jak najbardziej ma papiery, aby właśnie w tym roku na boiskach Damallsvenskan realnie odpalić. Już tradycyjnie, niezwykle istotne będzie jednak dobre wejście w sezon, gdyż w poprzednich latach to wczesną wiosną najczęściej pojawiały się problemy, które następnie kładły się cieniem na całej rundzie w wykonaniu DIF.


Eskilstuna United DFF

Przychodzą: Joanna Aalstad Bækkelund (Lyn), Katie Fraine (Växjö), Alva Karlsson (U19), Milica Kostic (Subotica)

Odchodzą: Vaila Barsley (?), Emelie Lundberg (koniec kariery), Mimmi Paulsson-Febo (koniec kariery), Johanna Renmark (Uppsala)

Wnioski: Rewelacja poprzednich rozgrywek ostatnimi czasy grała w myśl zasady im gorzej, tym lepiej. Zimowe okienko transferowe rozpoczęło się na Tunavallen niezwykle spokojnie i gdyby nie całkowita wymiana kadrowa na pozycji bramkarek (dodajmy, że obarczona naprawdę minimalnym ryzykiem), to można byłoby powiedzieć, że treningi po noworocznej przerwie wznowiła dokładnie ta sama drużyna, która jesienią do ostatnich minut ostatniej kolejki biła się o miejsce na ligowym podium. Czy jest to słuszny kierunek? Pokaże czas, gdyż na przykład po duecie napastniczek Jalkerud – Rogic oczekiwać możemy absolutnie wszystkiego. I nie ma w tym stwierdzeniu ani krzty przesady.


Hammarby IF

Przychodzą: Adelina Engman (Växjö), Sara Eriksson (Bromma), Vilde Hasund (Sandviken), Smila Holmberg (U19), Hanna Kohl (Umeå), Ellen Schampi (Morön), Emma Westin (California Golden Bears)

Odchodzą: Jonna Andersson (Apollon), Helén Eke (?), Brita Gynning (koniec kariery), Hanna Lundkvist (Atletico), June Pedersen (koniec kariery), Berglind Björn Thorvaldsdottir (Sandviken), Frida Thörnqvist (Bromma)

Wnioski: Ach, jak przyjemnie oglądało i opisywało się w poprzednim sezonie grę ambitnego beniaminka! Kolejny rok w elicie łatwiejszy z pewnością nie będzie, tym bardziej, że podopieczne Pabla Pinonesa-Arce będą musiały radzić sobie bez dwóch kluczowych elementów defensywnej układanki. I to właśnie obsada tej formacji budzi póki co zdecydowanie największy niepokój kibiców w zielono-białej części Sztokholmu. Wszystkie liderki przednich formacji zdecydowały się bowiem na kontynuację kariery w barwach Hammarby, a transfery Finki Engman oraz Norweżki Hasund jeszcze wzmocnią rywalizację na kilku pozycjach. Teraz tylko to wszystko mądrze poukładać i najlepsza publiczność w Skandynawii znów będzie miała mnóstwo powodów do radości.


BK Häcken

Przychodzą: Agla Maria Albertsdottir (Breidablik), Marika Bergman Lundin (Uppsala), Rosa Kafaji (AIK), Lisa Löwing (GDFF), Josefine Rybrink (Kristianstad)

Odchodzą: Stina Blackstenius (Arsenal), Dylan Holmes (Adelajda), Evelyn Ijeh (Växjö), Beata Kollmats (Roma), Emma Kullberg (Brighton), Nellie Nygren (?), Johanna Svedberg (Linköping), Julia Zigiotti (Brighton)

Wnioski: Złośliwi dopytują się, czy w kadrze klubu z Hisingen pozostała jeszcze jakakolwiek zawodniczka, ale rzeczywistość zdobywczyń Pucharu Szwecji 2021 wcale nie prezentuje się w aż tak smutnych barwach. Jasne, załatać dziurę po odejściu Blackstenius wcale nie musi być łatwo (choć nie jest to również zadanie z gatunku mission impossible), ale już na przykład Zigiotti, Kollmats, czy Kullberg wcale nie były w minionym roku kluczowymi piłkarkami Häcken. Co więcej, na ten moment trener Vilahamn wciąż ma do dyspozycji Elin Rubensson, Johannę Kaneryd, czy Jennifer Falk, choć ta ostatnia miała na stole dwie konkretne oferty z Manchesteru. Mądrym posunięciem wydają się ponadto transfery Kafaji oraz Rybrink, a w Hisingen głośno mówią o tym, że to jeszcze nie koniec zimowej aktywności klubu. I bardzo dobrze, bo Bravida Arena wydaje się całkiem dobrym miejscem do rozwoju wielu świetnie zapowiadających się karier.


IFK Kalmar

Przychodzą: Jess Ayers (Gintra), Paige Culver (Bordeaux), Wilma Finnman (Bromma), Hallbera Gisladottir (AIK), Annie Habeeb (Flagler College), Juliette Kemppi (Växjö), Karina Kork (HJK), Astrid Larsson (Piteå), Arielle Ship (Kansas City), Elma Smajic (Växjö), Alyssa Walker (Iowa), Annie Williams (Lazio)

Odchodzą: Mimmi Asperot (Norrköping), Sara Björck (koniec kariery), Frida Johansson (Färjestaden), Ofelia Medhammar (Färjestaden), Jessika Pedersen (?), Klara Rybrink (Kristianstad), Kristin Schnurr (?), Jenny Stadin (Lidköping), Linnea Svensson (Malmö), Andrea Thorisson (Uppsala), Tabby Tindell (Kristianstad), Maja Träff Williams (?), Ingrid Wixner (Gamla Upsala)

Wnioski: Dla drużyny z Kalmaru będzie to drugie podejście do Damallsvenskan. Poprzednie zakończyło się dość brutalnym zderzeniem z pierwszoligową rzeczywistością i zamknęło się w liczbie dwudziestu jeden porażek w dwudziestu dwóch meczach. Optymiści mówią, że tym razem może być już tylko lepiej, ale nie da się ukryć, że w Småland zdecydowano się tej zimy na strategię all in. Powiedzieć, że po awansie w klubie dokonała się kadrowa rewolucja, to tak naprawdę nie powiedzieć nic. Nowy trener, nowy sztab, nowe piłkarki (w dużej liczbie ściągane zza Atlantyku) i wreszcie całkiem nowy pomysł na zespół. Czy podjęte ryzyko przyniesie sukces, jakim niewątpliwie byłoby utrzymanie w najwyższej klasie rozgrywkowej? Przekonamy się niebawem, ale już teraz życzymy przyjaciołom z Kalmaru wiele cierpliwości i uwagi podczas zgłaszania kadr meczowych. Bo przy tak różnorodnym składzie personalnym łatwo będzie pogubić się w zawiłych, regulaminowych limitach.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s