Tak zaczniemy sezon

sx5lK-QpGprV7LISge7cz0V2w-jpg

Do której klubowej gabloty trafi najbardziej pożądane trofeum w piłkarskiej Szwecji? (Fot. Björn Tilly)

Nowy rok, nowy sezon, nowe nadzieje. I nowy terminarz rozgrywek Damallsvenskan, który tym razem pojawił się nieco później niż zazwyczaj. Czas oczekiwania już jednak za nami i od kilku dni przedstawiciele oraz kibice czternastu występujących w najwyższej klasie rozgrywkowej klubów mogą zacząć etap planowania futbolowych wojaży po Szwecji. Ze względu na powiększenie ligi, boiskowe zmagania rozpoczniemy w tym roku już w ostatni weekend marca, a sezon – rzecz jasna z obligatoryjną przerwą na angielskie EURO – potrwa aż do 27. listopada. Łatwo zatem obliczyć, że przed nami aż osiem długich miesięcy wypełnionych piłkarskimi emocjami i choć nie brakuje malkontentów narzekających na coroczny exodus kluczowych zawodniczek z Damallsvenskan, to możemy być pewni, że krajowe zmagania ponownie dostarczą nam wielu niezapomnianych wrażeń. Bo ta nasza liga, pomimo wielu zachodzących w niej i wokół niej zmian, cały czas jest wyjątkowa i niepowtarzalna. I choć to opinia całkowicie subiektywna, to warto jej bronić.

Rynkowi transferowemu nieco bliżej przyjrzymy się jednak za tydzień podczas tradycyjnego, styczniowego raportu transferowego, który tym razem zostanie opublikowany w dwóch częściach. Dziś natomiast naszą uwagę skupi terminarz pierwszych kolejek sezonu 2022 i próba odpowiedzi na pytanie kto otrzymał od losu prezent w postaci łagodnego wejścia w piłkarski rok, a kto w tym samym czasie będzie mógł cytować ubiegłoroczne wypowiedzi Pabla Pinonesa-Arce. A na koniec, jak to zresztą już wiele razy w przeszłości bywało, i tak wszystkie nasze przewidywania zweryfikuje boisko. Bo taki właśnie jest futbol.


1. kolejka (26.-27. marca 2022)

AIK – Örebro

Djurgården – Piteå

Hammarby – Eskilstuna

Kristianstad – Kalmar

Linköping – Vittsjö

Rosengård – Bromma

Umeå – Häcken

Oj, trudniejszego wejścia w sezon trójka beniaminków nie mogła sobie wyobrazić! Stołeczna Bromma w swoim pierwszym meczu w najwyższej klasie rozgrywkowej pojedzie na Malmö IP i w zasadzie bez względu na to, co wydarzy się do końca zimowego okienka transferowego, ciężko przewidywać tu jakikolwiek inny rezultat niż pewne zwycięstwo obrończyń tytułu. Powracające do elity po trzyletniej przerwie piłkarki z Kalmar wcale nie będą miały o wiele łatwiej, gdyż one również udadzą się w inauguracyjny weekend w podróż do Skanii. Z tego grona jedynie Umeå przywita sezon na własnym boisku, mierząc się z uczestniczkami fazy grupowej tegorocznej edycji Ligi Mistrzyń (choć po prawdzie w Hisingen z mistrzowskiej kadry niewiele już zostało). W Sztokholmie spodziewamy się rekordów frekwencyjnych, w Linköping frapującego i intensywnego starcia dwóch walecznych drużyn, a w Solnej pierwszego z wielu meczów o sześć punktów, bo dla drużyn typowanych do miejsc w dolnej połówce tabeli dobre wejście w sezon bywa często kluczem do realizacji wyznaczonych sobie celów.


2. kolejka (2.-3. kwietnia 2022)

Bromma – Umeå

Eskilstuna – Linköping

Häcken – Hammarby

Kalmar – AIK

Piteå – Kristianstad

Vittsjö – Rosengård

Örebro – Djurgården

Kwiecień przywitamy trochę klimatem Elitettan, gdyż zarówno Bromma z Umeå, jak i Kalmar z AIK jeszcze nie tak dawno spotykały się przecież na zapleczu najwyższej klasy rozgrywkowej. Ciekawie zapowiada się ponadto ligowa inauguracja na Bravida Arenie, gdzie dyspozycję mocno przebudowanego zespołu trenera Roberta Vilahamna sprawdzi zawsze groźne Hammarby. Skoro jesteśmy już przy drużynach cokolwiek nieobliczalnych, to warto będzie zajrzeć również na Tunavallen, bo przebieg rywalizacji Eskilstuny z Linköping wytypować trudniej niż liczby w Eurojackpot. Specjalnego zaproszenia nie trzeba chyba wysyłać także przed derbami Skanii, bo nawet jeśli Vittsjö trochę się zimą osłabiło, to i tak zawodniczki z najsłynniejszej, pierwszoligowej wsi w Europie tradycyjnie postawią bardziej utytułowanym, lokalnym rywalkom niezwykle trudne warunki. A i niespodzianka wcale nie jest tu wykluczona.


3. kolejka (16.-17. kwietnia 2022)

AIK – Häcken

Bromma – Örebro

Djurgården – Rosengård

Hammarby – Piteå

Kalmar – Linköping

Kristianstad – Eskilstuna

Umeå – Vittsjö

Kristianstad i Eskilstuna nie tak dawno rywalizowały o miejsce na ligowym podium, a walka ta była tak zacięta, że obie ekipy ukończyły ligowe zmagania z identycznym dorobkiem punktowym. Na wczesnym etapie sezonu emocje nie będą może aż tak rozgrzane, ale kto wie, czy to właśnie zaliczka z połowy kwietnia nie okaże się dla któregoś z tych klubów kluczowa w ostatecznym rozrachunku. Mistrzynie uraz wicemistrzynie kraju zgodnie udadzą się do stolicy i choć będą w swoich meczach faworytkami, to doskonale wiemy, jak niewygodnym dla najlepszych terenem potrafi być Stadion Olimpijski czy Skytteholms IP. Skoro jesteśmy już w Sztokholmie, to warto zauważyć, że także Hammarby i Bromma zagrają w tej kolejce u siebie i na pewno zrobią wszystko, aby na własnych obiektach dopisać do swojego dorobku kolejne punkty. Emocji wszelkiego typu nie zabraknie także w Västerbotten, bo gdy Północ mierzy się z Południem, to zawsze możemy spodziewać się z tej okazji futbolowych fajerwerków.

Ponadto, jeszcze w kwietniu czeka nas wytęsknione chyba przez wszystkich starcie wicemistrzyń z Häcken z mistrzyniami z Rosengård, a na początku maja rozpocznie się prawdziwy maraton derbów Sztokholmu. Pełny terminarz przedłużonej rundy wiosennej wraz z datami znajdziecie poniżej:

da22

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s