Na zachodzie spore zmiany

danielstiller

Marcus Jodin mocno liczy na to, że do Hisingen niebawem zawitają europejskie puchary (Fot. Daniel Stiller)

Powiedzieć, że ostatni miesiąc był dla środowiska piłkarskiego w Göteborgu niezwykle absorbujący, to w zasadzie nie powiedzieć nic. Historia ta, gdyby nie wydarzyła się naprawdę, mogłaby stanowić gotowy scenariusz dla dobrego filmu sportowego z wątkami sensacyjnymi. Wydaje się jednak, że właśnie dotarliśmy w tej opowieści do punktu kulminacyjnego, a narastające dotąd z każdą godziną emocje, wreszcie zaczęły opadać. Co równie istotne, według stanu na 28. stycznia 2021, wszystko wskazuje na to, że ta niesamowicie pokręcona sprawa doczeka się ostatecznie szczęśliwego zakończenia, a jej główna bohaterka przeżyje. I choć nie wyjdzie z tego zamieszania bez ran i blizn, to gdzieś na horyzoncie zaczyna nawet majaczyć wizja świetlanej przyszłości. Wciąż oczywiście odległa i niepewna, ale z drugiej strony nie da się ukryć, że dla wszystkich związanych w jakikolwiek sposób z aktualnymi mistrzyniami Szwecji, dzisiejszy poranek był zdecydowanie najbardziej optymistycznym od miesiąca. A to już coś …

Wczorajsze głosowanie akcjonariuszy BK Häcken w sprawie fuzji ich klubu z FC Göteborg wcale nie było formalnością. Jeszcze na kilka godzin przed jego przeprowadzeniem, przedstawiciele oficjalnego klubu kibica ekipy z Hisingen głośno rozważali wszelkie za i przeciw obu dostępnych na stole wariantów. I choć powstrzymali się od jednoznacznej deklaracji, która mogłaby de facto przesądzić wynik głosowania, to w publikowanych przez nich oświadczeniach wyraźnie akcentowana była niechęć do stosowania drogi na skróty, czyli wspinania się po ligowej piramidzie w sposób inny niż boiskowa rywalizacja. Zaraz obok wybrzmiewała jednak aprobata dla jakiejś formy współpracy, która pozwoliłaby przynajmniej tymczasowo uratować pierwszoligową piłkę w mieście. Zdecydowanie bardziej entuzjastycznie podchodziły do tematu oba zarządy, które w przejęciu sekcji widziały zdecydowanie bardziej szansę niż zagrożenie lub pogwałcenie zasad fair play. Tak, czy inaczej, pewna doza niepewności istniała do ostatnich chwil, a rekordowa w historii BK Häcken frekwencja wśród głosujących oznaczała, że końcowy werdykt stał się jeszcze bardziej nieprzewidywalny. Tuż po godzinie 20 poznaliśmy wreszcie wynik wielotygodniowych przemyśleń, który zaskoczył chyba nawet największych orędowników fuzji. 416 głosów za, 35 przeciw, przy czterech głosach pustych i dziesięciu wstrzymujących. Następnego dnia w podobnej kwestii obradować miał także zarząd FC Göteborg, ale w tym przypadku decyzja była już raczej jasna zanim w ogóle specjalnie zwołane spotkanie zdążyło się rozpocząć. W ten właśnie sposób klub z pięćdziesięcioletnią historią rozpoczął drugie półwiecze funkcjonowania od wielkiej zmiany. Czy okaże się ona dobrą zmianą? Pokaże czas, ale burzliwy styczeń 2021 na pewno pozostanie miesiącem, którego fani futbolu w Västergötland szybko nie zapomną.

Piłkarki klubu, który przez niemal dwie minione dekady rozgrywał swoje domowe mecze na Valhalli, zdążyły już zapoznać się z ośrodkiem, który za kilka dni oficjalnie stanie się ich nowym domem. I trzeba przyznać, że warunków, w jakich przyjdzie im przygotowywać się do sezonu, może pozazdrościć im zdecydowana większość nordyckich klubów. Bravida Arena nie jest może najbardziej efektownym stadionem świata, ale ten mogący pomieścić nieco ponad sześć tysięcy widzów obiekt, niewątpliwie robi na tle wielu innych, pierwszoligowych aren naprawdę dobre wrażenie. I możemy być niemal pewni, że odwiedzający Göteborg rywale nie będą mieli wielu powodów do narzekania na nawierzchnię, co – jak doskonale wiemy – wcale nie jest w skandynawskich warunkach normą. Zdecydowanie bardziej imponująco prezentuje się za to Gothia Park Academy, czyli jeden z najbardziej nowoczesnych w kraju kompleksów treningowych. O ile do tej pory zawodniczki KGFC na co dzień funkcjonowały w warunkach raczej skromnych (oczywiście, jeśli weźmiemy pod uwagę sportową wartość klubu), o tyle po przeprowadzce do Hisingen czeka je w tym zakresie całkiem przyjemna odmiana. Jasne, same obiekty ligowych punktów nie załatwią, ale chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć jak wielki komfort może zapewniać odpowiednia baza. A nie wolno przecież zapominać o tym, że to właśnie BK Häcken jest pomysłodawcą znanego na całym świecie piłkarskiego festiwalu Gothia Cup, na który co roku tłumnie zjeżdżają młodzi adepci futbolu z każdego zakątka globu. Kto wie, być może już za kilka lat najbardziej wyróżniające się gwiazdy Gothii regularnie zasilać będą najpierw juniorskie, a następnie seniorską drużynę z Hisingen.

Długofalowe plany związane z dokonaną właśnie fuzją ma oczywiście właściciel Häcken Marcus Jodin. I trzeba oddać, że jego pierwsze słowa po ogłoszeniu długo wyczekiwanej decyzji wlały mnóstwo optymizmu w serca piłkarek oraz kibiców z Göteborga. Naszym pierwszym, krótkoterminowym zadaniem jest sprawić, aby zarówno piłkarki, jak i wszystkie osoby związane z klubem, odzyskały poczucie bezpieczeństwa po tych szalonych wydarzeniach. Musimy zapewnić im warunki, które pozwolą im wciąż utrzymywać najwyższy, sportowy poziom. Do czekającego nas wyzwania podchodzimy z wielką pokorą, ale ciężka i kreatywna praca polegająca na odkrywaniu nieodkrytych dotąd obszarów to coś, co nas inspiruje. Nasi członkowie podjęli wczoraj odważną decyzję, która w pełni wpisuje się w naszą wizję funkcjonowania klubu i teraz do nas należy to, aby odwdzięczyć się im za dane nam zaufanie – podkreślił Jodin. A na czym konkretnie ma polegać owo odwdzięczenie się? Plan długofalowy zakłada regularne występy w europejskich pucharach, a także wyszkolenie wielu przyszłych gwiazd pierwszoligowych boisk. I nawet jeśli brzmi to całkiem ambitnie, to pozostaje jedynie życzyć powodzenia i … wytrwałości, której wielu właścicielom piłkarskich klubów w przeszłości brakowało. A my, czekając na pierwsze owoce tej fuzji, cieszmy się, że w kwietniu wciąż będziemy mogli zapraszać na pierwszoligowe transmisje z Göteborga. Oczywiście pod warunkiem, że na przeszkodzie nie stanie coś innego.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s