21. kolejka – zapowiedź

 
vvv

Czy już jutro Puchar Księżniczki Wiktorii oficjalnie zmieni właściciela? (Fot. Bildbyrån)

7. listopada 2020 – ta data może na zawsze zapisać się w pamięci każdego kibica piłki nożnej z Göteborga. Aby jednak tak się stało, drużyna prowadzona przez Matsa Grena musi w najbliższą sobotę pokazać mistrzowski charakter, sięgając po komplet punktów w wyjazdowym starciu w Linköping. Dokładnie tyle dzieli nas od tego, aby charakterystyczny puchar przyznawany co roku najlepszej drużynie w kraju, po raz pierwszy w historii trafił do gabloty na Valhalli. Próby sztucznego podkręcania napięcia akurat przed tym meczem wydają się całkowicie bezcelowe, gdyż każda z piłkarek KGFC jest w pełni świadoma faktu, że oto nadeszła chwila, w której w jeden wieczór można wywalczyć sobie trwałe miejsce w historii nie tylko klubu, ale i całej ligi. Czy świadomość ta poniesie zawodniczki z Göteborga do gwiazd? A może będzie dokładnie odwrotnie i presja będącego na wyciągnięcie ręki tytułu sprawi, że na pustej Arenie Linköping będziemy świadkami nieustannego festiwalu nerwów? Tego dowiemy się niebawem, ale jeśli Göteborg rzeczywiście miałby już w ten weekend rozpocząć mistrzowską fetę, to przy okazji przełamałby ciągnącą się już od ponad dekady wyjazdową niemoc w rywalizacji z klubem z Östergötland. Ostatnie ligowe zwycięstwo KGFC w Linköping miało bowiem miejsce wiosną 2009, a zwycięskiego gola dla ekipy z zachodniego wybrzeża strzeliła wówczas Johanna Almgren. O tym, jak odległe to czasy, najlepiej świadczy fakt, że w bramce Göteborga stała wówczas Hedvig Lindahl, parę stoperek stanowiły Jane Törnqvist oraz Stina Segerström, a w drużynie gospodyń o sile środka pola stanowiły Catherine Paaske i … Caroline Seger. Ostatnia z wymienionych jutro będzie zresztą żywo zainteresowana tym, aby domowa passa Linköping została podtrzymana, gdyż tylko takie rozstrzygnięcie może przedłużyć nam mistrzowskie emocje o kolejny tydzień.

Na dziś wiemy już tyle, że w obu klubach zimą dojdzie do wielu przetasowań kadrowych. Ostatnie dni przyniosły nam między innymi informację o czekającej nas niebawem roszadzie na stanowisku szkoleniowca Linköping, ale co zrozumiałe, najwięcej emocji wzbudzają póki co planowane zmiany w Göteborgu. Wielu ekspertów zastanawiało się, jaki wpływ na boiskową postawę zespołu będzie miało ogłoszenie transferu Natalii Kuikki do Portland Thorns, a także pojawiające się coraz częściej (i bynajmniej nie bez mocnych ku temu podstaw) głosy o rychłych przenosinach Emmy Berglund oraz Rebecki Blomqvist. Przed tygodniem, cała wymieniona tu trójka odpowiedziała jednak na zgłaszane wątpliwości w najlepszy możliwy sposób, prowadząc swoją drużynę do zwycięstwa na niełatwym terenie w Växjö i możemy być pewni, że również w najważniejszym meczu w pięćdziesięcioletniej historii klubu trener Mats Gren będzie mógł liczyć na ich dobrą dyspozycję. A czy przełoży się ona na trzy bezcenne punkty, to już zupełnie odrębny temat. Linköping matematycznie zachowuje jeszcze szansę na europejskie puchary, ale w praktyce w taki zbieg okoliczności nie wierzą w Östergötland chyba nawet najbardziej niepoprawni optymiści. Brak realnej stawki nie oznacza jednak, że Nilla Fischer, Frida Maanum i spółka nie będą miały jutro czegoś do udowodnienia, przede wszystkim oczywiście samym sobie. A nie od dziś wiemy, że taka wewnętrzna motywacja często potrafi przynieść najlepsze skutki. O tym, że drużynę z Göteborga można ukłuć lub przynajmniej mocno nastraszyć, przekonały nas ostatnio Örebro i Växjö. Czy Linköping dysponuje mniejszym potencjałem niż te dwie ekipy? Absolutnie nie! A skoro nie, to intensywności, napięcia i niespotykanych nigdzie indziej niż na sportowych arenach emocji, na pewno nam jutro nie zabraknie. A jeśli ciekawi was, kto rozstrzygnie na swoją korzyść tę piłkarsko-mentalną potyczkę, to mecz na Arenie Linköping z miejsca powinien stać się daniem głównym sobotniego menu każdego kibica.

O historyczny wynik zagrają także zawodniczki z Kristianstad, które potrzebują zaledwie punktu w rywalizacji ze zdegradowaną już Uppsalą, aby po raz pierwszy zameldować się w eliminacjach piłkarskiej Ligi Mistrzyń. Liderka KDFF Therese Åsland obiecała już z tej okazji okolicznościowy tatuaż, więc zwyczajnie nie wypada kazać reprezentantce Norwegii czekać z realizacją tego planu. Mówiąc jednak w stu procentach serio, miejsce na ligowym podium będzie wspaniałym podsumowaniem wieloletniej pracy trenerki Elisabet Gunnarsdottir oraz jej islandzko-duńsko-szwedzkiego sztabu, który pomimo wielu turbulencji niezmiennie cieszył się zaufaniem zarządu, co ostatecznie przyniosło naprawdę wspaniałe owoce. Czy historia ta będzie wskazówką dla innych właścicieli, że w futbolu pośpiech z reguły bywa złym doradcą? Czas pokaże. Warto jednak zauważyć, że Kristianstad wcale nie musi zadowalać się wyłącznie trzecią lokatą, gdyż ewentualne zwycięstwo nad Uppsalą sprawi, że Pomarańczowe przynajmniej do niedzieli wyprzedzą w tabeli Rosengård! Czy ktokolwiek spodziewał się, że rywalizacja o ostateczną kolejność w czołowej trójce nabierze na finiszu rozgrywek aż takich rumieńców? Oczywiście, prawdą jest, że nawet w przypadku triumfu Kristianstad nad Uppsalą, Rosengård wciąż będzie zdecydowanym faworytem w meczu przeciwko Piteå, ale obecny sezon przyniósł nam już przecież nie takie sensacje. A Madelen Janogy i Fernanda Da Silva tylko czekają, aby kolejny raz zszokować piłkarską Szwecję, przy okazji zapewniając klubowi z LF Areny pozostanie w Damallsvenskan na kolejny sezon. O ligowy byt zagrają także Umeå z Djurgården oraz Växjö z Eskilstuną i w obu tych meczach obowiązywać będzie niepisana zasada, że remis jest porażką, a porażka – zwiastunem nie lada kłopotów. Bo w tej części tabeli porażki potrafią kosztować nadzwyczaj drogo.


Zestaw par 21. kolejki:

omg21_01

omg21_02

omg21_03

omg21_04

omg21_05

omg21_06

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s