Beniaminkowie pokazali pazur

tobe

Emma Holmgren – bohaterka Uppsali (Fot. Tobbe Bengtsson)

Miało być ciekawie, miało być sensacyjnie i … nasza liga kolejny raz stanęła na wysokości zadania. Świadkami pierwszej niespodzianki byliśmy już w Kristianstad, gdzie drużyna prowadzona przez Elisabet Gunnarsdottir w ostatniej minucie regulaminowego czasu gry dała sobie wydrzeć dwa punkty w starciu z beniaminkiem z Umeå. Gol rezerwowej Elin Nilsson, choć nieco przypadkowy, zapewnił jednak gościom z Västerbotten w pełni zasłużony remis na gorącym terenie w Skanii. Przystępujące do rywalizacji w roli zdecydowanych faworytek zawodniczki z Kristianstad długimi minutami nie potrafiły złapać właściwego dla siebie rytmu, a to, że właśnie im udało się otworzyć wynik, było efektem indywidualnych umiejętności Therese Åsland, która jeszcze w pierwszej połowie wrzuciła perfekcyjną piłkę na głowę Amandy Edgren. Po drugiej stronie boiska niezwykle aktywna była Kayla Braffet, znów z dobrej strony pokazał się ofensywny duet Simonsson – Lundin, ale aż do 90. minuty wydawało się, że podopieczne Roberta Bergströma udadzą się w powrotną podróż na daleką Północ na tarczy. Tyle tylko, że gospodyniom nie udało się definitywnie zamknąć meczu (najlepszą okazję po ich stronie zmarnowała Gudmundsdottir), a wspomniany już centrostrzał Nilsson całkowicie zmienił nastroje w obu ekipach.

W jeszcze lepszych humorach Eskilstunę opuszczać będą piłkarki Uppsali, które niespodziewanie chyba nawet dla siebie samych zgarnęły na Tunavallen pełną pulę. Gospodynie miały ogromną przewagę w posiadaniu piłki, ale ani Loreta Kullashi, ani Felicia Rogic, nie potrafiły znaleźć sposobu na pokonanie Emmy Holmgren, a gdy to już im się udawało, na drodze do szczęścia stawał im słupek. Przyjezdne były za to w poniedziałkowy wieczór niesamowicie skuteczne, a Cornelia Kapocs ponownie zgłosiła akces do tytułu Odkrycia Roku na szwedzkich boiskach. Czwarty raz z rzędu bez punktów wraca z ligowego wyjazdu stołeczne Djurgården, choć szczególnie przed przerwą fani ze Sztokholmu mogli mieć nadzieję, że oto nadszedł dzień przełamania fatalnej passy. W drugiej połowie obraz gry na VISMA Arenie mocno się wyrównał, a więcej konkretów było po stronie zawodniczek z Växjö, które pomiędzy 70., a 85. minutą aż trzykrotnie powinny podchodzić do rzutów karnych. Prowadząca to spotkanie Sara Persson na jedenasty metr wskazała jednak tylko raz, ale dla Signe Holt było to w zupełności wystarczające. 20-letnia Dunka pewnym strzałem pokonała swoją rodaczkę w bramce Djurgården i zwycięstwo zostało w Småland. Drugi z rzędu komplet punktów padł ponadto łupem Vittsjö, ale wciąż nie pozwolił on podopiecznym Thomasa Mårtenssona wydostać się ze strefy spadkowej. Jeśli jednak Nellie Persson wychodzą takie strzały jak w 90. minucie na Behrn Arenie, a Emily Gielnik zapisuje na swoim koncie kolejne asysty z precyzją szwajcarskiego zegarka, to po raz pierwszy od dawna w północnej Skanii mogą spoglądać w przyszłość nie tylko bez strachu, ale nawet z nadzieją.

Ze swoich domowych zadań bezbłędnie wywiązał się nasz duet liderek, choć oczekiwanych przez niektórych pogromów nie było ani w Malmö, ani na Valhalli. Niesamowicie intensywny, czwartkowy mecz ewidentnie zabrał zawodniczkom obu czołowych ekip sporo energii, ale dzięki piłkarskiej klasie zarówno Rosengård, jak i Göteborg, sprawę zwycięstwa załatwiły jeszcze przed przerwą. W barwach drużyny ze Skanii pierwszego w sezonie gola zanotowała Johanna Kaneryd, a świetną partię w defensywie rozegrała Glodis Perla Viggosdottir, zaś wśród podopiecznych Matsa Grena na szczególne wyróżnienie zasłużył najwyższej klasy duet napastniczek Blackstenius – Hammarlund, generałka formacji obronnej Emma Kullberg, a także szalejąca na lewej flance niezniszczalna Julia Roddar.


8. kolejka w liczbach:

Gole: 15  (średnia 2.50 / mecz)

Rzuty karne: 2  (oba wykorzystane)

Żółte kartki: 15

Czerwone kartki: 0

Najszybszy gol: Johanna Kaneryd (Rosengård) – 13. minuta (vs. Piteå)

Najpóźniejszy gol: Elin Nilsson (Umeå) – 90. minuta (vs. Kristianstad)

Piłkarka kolejki: Stina Blackstenius (Göteborg)

Gol kolejki: Josefin Johansson (Piteå)


Komplet wyników:


Piłkarka kolejki:

lirare

Klasyfikacja strzelczyń:

skytte

Klasyfikacja asystentek:

assist

4 thoughts on “Beniaminkowie pokazali pazur

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s