Kadra na Puchar Algarve

ERJBeTLXUAE6V0m

Tak prezentuje się kadra Szwecji na Puchar Algarve 2020

Stęskniliście się za kadrą? Jeśli tak, to mamy dobrą wiadomość: na jej najbliższy mecz nie trzeba już przesadnie długo czekać! A dowodem na to niech będą powołania, rozesłane właśnie przez Petera Gerhardssona do dziesięciu klubów w sześciu krajach Europy. Trzon kadry na marcowe zgrupowanie w Portugalii stanowią oczywiście brązowe medalistki francuskiego mundialu, ale nie jest to bynajmniej równoznaczne z tym, że środowa konferencja szwedzkiego selekcjonera przebiegła całkowicie bez niespodzianek. A skoro tak, to chyba najlepiej będzie, jeśli z podjętych przez siebie decyzji wytłumaczy się sam zainteresowany, podając konkretne argumenty na ich poparcie. Oddajmy zatem głos trenerowi Gerhardssonowi, który w następujący sposób odniósł się do najgoręcej dyskutowanych kwestii:

O braku powołania dla Nilli Fischer: Jesteśmy w ciągłym kontakcie, ale pamiętajmy, że ona cały czas dochodzi do optymalnej dyspozycji, a swój ostatni pełny mecz rozegrała w sierpniu. Byłem w minioną sobotę w Sztokholmie, gdzie zagrała 60 minut w meczu towarzyskim przeciwko Djurgården i mam wrażenie, że w jej przypadku wszystko zmierza we właściwym kierunku.

O braku powołania dla Anny Anvegård, królowej strzelczyń Damallsvenskan i zdobywczyni obu goli w listopadowym meczu przeciwko USA: Zdajemy sobie sprawę jak wiele ona potrafi, gdy znajduje się w optymalnej dyspozycji, ale na ten moment potrzeba jej przede wszystkim minut w Rosengård. Choć obecnie inne zawodniczki są w nieco lepszej formie, ona cały czas będzie bardzo poważnie brana pod uwagę w perspektywie najbliższych meczów w eliminacjach mistrzostw Europy.

O braku styczniowego zgrupowania i oficjalnego meczu w środku zimy: Styczeń bez zgrupowania reprezentacji wydawał się ‘pusty’, więc tym bardziej cieszę się, że wreszcie możemy zaprezentować kadrę na najbliższy mecz. To jest wyraźny znak, że już niebawem czeka nas kolejne wyzwanie.

O braku debiutantek w kadrze: Czasami zapomina się, że takie turnieje jak Puchar Algarve dają nam możliwość przetestowania w większym wymiarze czasowym piłkarek, które regularnie jeżdżą na zgrupowania, ale w meczach o punkty nie dostają aż tylu szans. Zawsze można domagać się powołania dla nowych zawodniczek, ale przecież równie istotne jest, aby móc zobaczyć w akcji piłkarki grające w kadrze mniej, nawet jeśli nie są one debiutantkami.

O natłoku meczów podczas turnieju: To jest kwestia, do której zawsze podchodzimy bardzo profesjonalnie. Musimy nieć na uwadze również to, że zawodniczki z Damallsvenskan znajdują się obecnie w okresie przedsezonowym, w przeciwieństwie do piłkarek grających w pozostałych, europejskich ligach, gdzie dla odmiany sezon trwa w najlepsze. Duże natężenie meczów powoduje, że podczas tego zgrupowania potrzebujemy nieco szerszej kadry, a więcej zawodniczek otrzyma szansę zaprezentowania się na boisku.


Kadra Szwecji na Puchar Algarve:

Bramkarki: Jennifer Falk (Göteborg), Hedvig Lindahl (Wolfsburg), Zecira Musovic (Rosengård)

Obrończynie: Jonna Andersson (Chelsea), Nathalie Björn (Rosengård), Magdalena Eriksson (Chelsea), Hanna Glas (PSG), Amanda Ilestedt (Bayern), Emma Kullberg (Göteborg), Jessica Samuelsson (Rosengård), Linda Sembrant (Juventus)

Pomocniczki: Kosovare Asllani (Tacon), Hanna Bennison (Rosengård), Lina Hurtig (Linköping), Fridolina Rolfö (Wolfsburg), Elin Rubensson (Göteborg), Caroline Seger (Rosengård), Julia Zigiotti (Göteborg)

Napastniczki: Stina Blackstenius (Linköping), Rebecka Blomqvist (Göteborg), Sofia Jakobsson (Tacon), Madelen Janogy (Wolfsburg), Loreta Kullashi (Eskilstuna), Mimmi Larsson (Rosengård)


Terminarz szwedzkiej kadry na Pucharze Algarve:

4. marca: Niemcy – Szwecja

7. marca: Szwecja – Norwegia/Dania

10. lub 11. marca: Portugalia/Włochy/Nowa Zelandia/Belgia – Szwecja


Podczas marcowego okienka FIFA dwa mecze towarzyskie rozegra także stanowiąca bezpośrednie zaplecze pierwszej reprezentacji szwedzka kadra U-23. Lista piłkarek powołanych przez trenera Ulfa Kristianssona na zgrupowanie w hiszpańskiej Marbelli przedstawia się następująco:

Kadra Szwecji U-23 na marcowe zgrupowanie:

Bramkarki: Emma Holmgren (Uppsala), Moa Öhman (Örebro)

Obrończynie: Ronja Aronsson (Linköping), Selina Henriksson (Piteå), Amanda Nildén (Brighton), Emma Pennsäter (Vittsjö), Matilda Plan (Eskilstuna), Josefine Rybrink (Kristianstad), Lotta Ökvist (Man. United), Emma Östlund (Örebro)

Pomocniczki: Filippa Angeldahl (Göteborg), Michelle De Jongh (Vittsjö), Ebba Hed (Vittsjö), Alexandra Jonasson (Växjö), Nellie Lilja (Örebro), Sarah Mellouk (Umeå), Johanna Kaneryd (Rosengård), Ebba Wieder (Vittsjö)

Napastniczki: Cornelia Kapocs (Uppsala), Cassandra Korhonen (Uppsala), Paulina Nyström (Vittsjö), Emma Westin (Berkeley)

Terminarz kadry U-23 na marcowe zgrupowanie:

6. marca: Holandia – Szwecja

10. marca: Norwegia – Szwecja

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s