Umeå i Uppsala – witamy!

contentmedium

Sensacja w Sztokholmie! Uppsala awansowała do Damallsvenskan! (Fot. SvFF)

Umeå oraz Uppsala uzupełnią skład Damallsvenskan na sezon 2020! Dla pierwszego z wymienionych klubów będzie to powrót do elity po trzyletniej karencji na zapleczu szwedzkiej ekstraklasy, drugi zaś wiosną przyszłego roku dostąpi zaszczytu debiutu gry w najwyższej klasie rozgrywkowej. Na dole tabeli Elitettan bez większych zaskoczeń; z drugoligowym graniem przynajmniej na pewien czas żegnają się Asarum, Borgeby i Sundsvall, a ich miejsce na szczeblu centralnym zajmą Bollstanäs, Alingsås, a także legendarny Jitex, który w barażu o awans nie pozostawił najmniejszych złudzeń ekipie Dösjöbro.

Wróćmy jednak to tych, którym w zakończonym dziś sezonie udało się wywalczyć promocję na najwyższy szczebel rozgrywek. Piłkarki z Umeå przystępowały do ostatniej ligowej kolejki pewne nie tylko awansu, ale i zwycięstwa w tegorocznej Elitettan, ale na stadionie w Kalmarze podopieczne trenera Bergströma chciały raz jeszcze udowodnić, że ich sukces absolutnie nie jest dziełem przypadku. Wyrównany mecz, w którym oba zespoły miały swoje lepsze fragmenty, zakończył się ostatecznie podziałem punktów, a jedynego gola dla nowego pierwszoligowca strzeliła Annina Wede, odpowiadając w ten sposób na trafienie Mathildy Johansson Prakt. Na przestrzeni całego sezonu najlepszą snajperką drużyny z Västerbotten okazała się pozyskana z Kvarnsveden Lova Lundin, której w pierwszej linii dzielnie sekundowała reprezentantka Nigerii Ebere Orji. Kluczem do sukcesu Umeå była jednak przede wszystkim najbardziej szczelna w lidze defensywa, tworzona najczęściej przez kwartet Nejati – Bloznails – Kullberg – Lundin Lundström. Ważną postacią w układance Roberta Bergströma była także niezwykle utalentowana, 20-letnia golkiperka Agnes Granberg, którą niektórzy eksperci nie bez powodu typują na przyszły numer jeden w reprezentacyjnej bramce. Piłkarskich kibiców cieszyć może również fakt, że w Västerbotten swoją przystań znalazła powracająca do futbolu po wielu pozaboiskowych perturbacjach Sarah Mellouk, która jesienią także dołożyła swoją cegiełkę do sukcesu siedmiokrotnych mistrzyń Szwecji.

Zdecydowanie większą niespodzianką, żeby nie powiedzieć sensacją, jest awans do Damallsvenskan Uppsali, która dysponowała zdecydowanie najmłodszą kadrą w Elitettan. Drużyna z byłej szwedzkiej stolicy budowana była bardzo rozważnie, według ściśle nakreślonego planu, ale nikt nie zakładał, że już w tym roku tej grupie piłkarek uda się skutecznie zaatakować pierwszoligowe bramy. Ofensywnym tercetem Olsson – Korhonen – Kapocs zachwycaliśmy się wszyscy właściwie przez cały miniony rok, ale wciąż bez odpowiedzi pozostaje pytanie czy te zawodniczki są już teraz gotowe na to, aby w roli liderek prowadzić swój zespół do wyrównanych bojów z rywalkami pokroju Rosengård i Göteborga. Wątpliwości nie ma natomiast co do tego, że jeśli Uppsala nie będzie chciała podzielić losu kilku poprzednich beniaminków, to zimą czeka ją mocne przemeblowanie kadry. Czy uda się pogodzić to z długofalową wizją klubu, która jak dotąd zbierała same pochlebne komentarze? Czy Märta Säfström i Sofia From to para wokół której da się zbudować solidną formację defensywną, skrojoną na miarę Damallsvenskan? O tym wszystkim w tej chwili w Uppsali chyba jeszcze nie myślą, bo dziś liczy się tylko to, że wyśniony awans stał się wreszcie faktem. Trzy gole po strzałach głową, autorstwa kolejno Bergman Lundin, Olai oraz Olsson, pozwoliły rewelacji sezonu odwrócić losy decydującego meczu z Hammarby i rozpocząć świętowanie na oczach równie smutnej, co zszokowanej takim przebiegiem wydarzeń sztokholmskiej publiczności.


Komplet wyników:

Hammarby – Uppsala 1-3

Kalmar – Umeå 1-1

Kvarnsveden – AIK 3-3

Asarum – Lidköping 0-9

Morön – Sundsvall 5-0

Mallbacken – Assi 4-1

Borgeby – Bromma 2-3

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s