Północ kontra Południe

Przed rokiem Piteå i Rosengård zagrały przeciwko sobie w blasku nocy (Fot. Kevin Hidalgo)

Osiem kolejek ligowych w nieco ponad miesiąc? Dla klubów Damallsvenskan nie ma rzeczy niemożliwych, ale każdy maraton w końcu musi mieć swoją metę. Rozpoczynająca się już jutro piętnasta seria spotkań będzie ostatnią przed dwutygodniową przerwą reprezentacyjną, podczas której zainaugurujemy eliminacje do EURO 2021 w Anglii. Zanim jednak piłkarki rozjadą się na zgrupowania swoich kadr narodowych, czeka nas jeszcze sześć niezwykle interesujących, pierwszoligowych potyczek, a przynajmniej dwie z nich to prawdziwe hity, których przegapić najzwyczajniej w świecie nie wypada.

Sensacyjny mistrz kontra aktualny lider i dyżurny faworyt do tytułu. Stellan Carlsson kontra Jonas Eidevall. Północ kontra Południe. Dwa zespoły budowane według całkowicie różnych filozofii. Na pierwszy rzut oka dzieli je niemal wszystko, ale bez wątpienia łączy je jedno: oba wyjdą w niedzielę na boisko po to, aby zapisać na swoim koncie trzy kolejne punkty. Piteå jeszcze nigdy w historii nie pokonało w oficjalnym meczu Rosengård, ale większość ostatnich zwycięstw przychodziła zawodniczkom ze Skanii z wielkim trudem. Jutro możemy spodziewać się równie epickiej batalii, ale czy znów to ekipa z Południa okaże się w niej minimalnie lepsza? Letnie nabytki Rosengård (Cankovic, Svava, Anvegård) póki co potrafiły zrobić różnicę w niemal każdym meczu, ale dowodzona przez niezatapialną Faith Ikidi defensywa z Norrbotten przetrzymywała już nie takie sztormy. W obu obozach doskonale zdają sobie sprawę, że tym razem gra idzie nie tylko o prestiż, ale przede wszystkim o bezcenne, ligowe punkty. Kto podniesie je z murawy LF Areny?

Równie istotne w kontekście walki o medale starcie obejrzymy w Göteborgu, gdzie drużyna prowadzona przez Marcusa Lantza podejmie gości z Linköping. Przed rokiem bohaterką rywalizacji tych dwóch ekip była Elin Rubensson, która niemal w pojedynkę zatopiła rywalki z Östergötland, strzelając przy okazji gola, który bez wątpienia przejdzie do historii Damallsvenskan. Na zachodnim wybrzeżu z pewnością nie obraziliby się na powtórkę z rozrywki, choć i 1-0 po bezbarwnym spotkaniu wezmą nad Götą w ciemno. Linköping za kadencji Olofa Unogårda jest jednak przeciwnikiem cokolwiek nieprzewidywalnym. A to sprezentuje beniaminkowi z Kungsbacki pierwsze w historii zwycięstwo w najwyższej klasie rozgrywkowej, a to w dobrym stylu ogra Vittsjö i rzuci wyzwanie Rosengård. Którą wersję LFC obejrzymy dziś? Czy w końcu przełamie się Stina Blackstenius? Czy może to Rebecka Blomqvist udowodni, że na tę chwilę jest napastniczką numer jeden w szwedzkiej ekstraklasie? Co by się nie działo, ten mecz to pozycja obowiązkowa dla każdego, kto nazywa się miłośnikiem dobrego futbolu i nic dziwnego, że wyjątkowo zostanie on rozegrany na stadionie narodowym.

A co wydarzy się na innych boiskach? Dwie tegoroczne rewelacje – Vittsjö i Örebro – zagrają przeciwko niżej notowanym rywalkom. W teorii jest to więc niewątpliwie szansa na ugruntowanie swojej pozycji w ścisłej, ligowej czołówce, ale w praktyce ani Växjö, ani Limhamn Bunkeflo, łatwo pola oddawać nie zamierza. Tym bardziej, że oba wspomniane tu kluby przystąpią do gry podbudowane pozytywnymi wynikami z poprzedniej kolejki. Czyżby zatem szykowała się nam jakaś niespodzianka? O taką trudno będzie na Påskbergsvallen, gdzie Eskilstuna z bramkostrzelnymi Rogic oraz Kullashi w składzie pojedzie po pewne trzy punkty. Zespół Magnusa Karlssona w letnich miesiącach prezentował się fenomenalnie i szkoda byłoby popsuć sobie dobrą serię wpadką z outsiderem. A co słychać w Djurgården? Lepiej nie pytać, a jeśli passa meczów bez zwycięstwa będzie się przedłużać, to może dodatkowo zrobić się bardzo nerwowo.

Zestaw par 15. kolejki:

omg15_01

omg15_02

omg15_03

omg15_04

omg15_05

omg15_06

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s