Poprzeczka wisi wysoko

ECFu13HW4AAhrUi

Tak przedstawia się zestaw par 1/16 finału Ligi Mistrzyń (Fot. UEFA)

Brak rozstawienia w losowaniu 1/16 finału piłkarskiej Ligi Mistrzyń oznaczał, że obaj przedstawiciele Damallsvenskan już na tym etapie rozgrywek mogli trafić na rywalki pokroju Lyonu, Wolfsburga, czy PSG. W perspektywie czekającej nas nieuchronnie reformy europejskich pucharów, taki układ byłby oczywiście skrajnie niekorzystny, gdyż akurat teraz każda strata punktów zaboli w przyszłości podwójnie, ale wpływu na wynik mieszania kulek w szwajcarskim Nyonie nie mieliśmy niestety żadnego. Pozostawało więc jedynie uzbroić się w cierpliwość i czekać na to jaką przyszłość dwóm szwedzkim klubom wylosują Nadine Kessler oraz Josephine Henning. Dobra wiadomość jest taka, że tych kategorycznie najgorszych scenariuszy udało się ostatecznie uniknąć. Zła – że byłe gwiazdy Wolfsburga i reprezentacji Niemiec mogły być dla Piteå i Göteborga zdecydowanie bardziej łaskawe.

O nieco większym szczęściu mogą mówić w Norrbotten, gdyż zespół prowadzony przez Stellana Carlssona w swoim absolutnym, europejskim debiucie zmierzy się z duńskim Brøndby. Ekipa z przedmieść Kopenhagi to rywal, którego sympatykom futbolu w wydaniu nordyckim nie trzeba chyba specjalnie przedstawiać. W poprzednim sezonie podopieczne Pera Nielsena wyrzuciły za burtę Ligi Mistrzyń nazywany przez wielu nową siłą europejskiej piłki Juventus, przed dwoma laty mocno postraszyły angielski Manchester, a w tym roku wydają się być minimalnymi faworytkami w starciu z sensacyjnymi mistrzyniami Szwecji.  Tym bardziej, że w przeciwieństwie do chociażby swoich odwiecznych rywalek z Fortuny Hjørring, udało im się uniknąć letniej wyprzedaży, przekonując do pozostania w klubie znaczną część kluczowych piłkarek. Do Norrbotten zawitają więc takie zawodniczki jak doskonale znana kibicom z Linköping Nicoline Sørensen, największa obecnie gwiazda duńskiej ekstraklasy Nanna Christiansen, czy wreszcie szwedzka defensorka Linnéa Svensson, którą pamiętamy między innymi z występów dla Rosengård i Örebro. Gdy do tego zestawu dopiszemy jeszcze niezwykle utalentowaną, krajową młodzież (Nille Gejl, Louise Ringsing), to trudno się dziwić, że w Kopenhadze nikt po dzisiejszym losowaniu rozpaczać nie zamierza. Ale równie bojowe nastroje panują także w Piteå, wszak nie po to zaprosiliśmy piłkarską Europę aż pod koło polarne, aby już przy pierwszej możliwej okazji wypisać się z wyścigu do Wiednia.

Jeszcze trudniejsze wyzwanie czeka piłkarki z Göteborga, które bilety uprawniające do udziału w 1/8 finału będą musiały wywalczyć w dwumeczu z monachijskim Bayernem. Półfinalistki poprzedniej edycji Ligi Mistrzyń kadrowo przewyższają oczywiście wicemistrzynie Szwecji i mała zawodniczo-trenerska rewolucja, która w ostatnich miesiącach nie ominęła Bawarii, niewiele w tej kwestii zmienia. Dodatkowym problemem dla Marcusa Lantza będzie oczywiście absencja Pauline Hammarlund, gdyż trudno oprzeć się wrażeniu, że akurat w tej rywalizacji byłaby to piłkarka dla zespołu z Västergötland absolutnie kluczowa. Prezes Peter Bronsman nie zamierza jednak z tego powodu załamywać rąk i już teraz zaprasza wszystkich na fantastyczny dwumecz, który jego zdaniem jak najbardziej może zakończyć się sensacją. Każdy z potencjalnych rywali byłby trudnym przeciwnikiem, ale ja naprawdę zakładam, że możemy awansować. Taki jest nasz cel, taka jest nasza ambicja. (Z Bayernem) będzie świetna zabawa – puentuje Bronsman. A skoro tak, to z nadzieją wyczekujemy 11. września i gorąco liczymy na to, że dobrze bawić będziemy się jeszcze długo po ostatnim gwizdku.


Zestaw par 1/16 finału Ligi Mistrzyń:

Juventus FC (Włochy) – FC Barcelona (Hiszpania)

Hibernian LFC (Szkocja) – SK Slavia Praga (Czechy)

ZFK Spartak Subotica (Serbia) – Atletico Madryt (Hiszpania)

SC Braga (Portugalia) – Paris Saint-Germain (Francja)

KF Vllaznia (Albania) – Fortuna Hjørring (Dania)

FK Czertanowo (Rosja) – Glasgow City FC (Szkocja)

WDW Riazań (Rosja) – Olympique Lyon (Francja)

Arsenal FC (Anglia) – ACF Fiorentina (Włochy)

FC Göteborg – FC Bayern Monachium (Niemcy)

SKN St. Pölten (Austria) – FC Twente (Holandia)

RSC Anderlecht (Belgia) – BIIK Kazygurt Szymkent (Kazachstan)

Breidablik UBK (Islandia) – AC Sparta Praga (Czechy)

KFF Mitrovica (Kosowo) – VfL Wolfsburg (Niemcy)

Piteå IF – Brøndby IF (Dania)

FF Lugano (Szwajcaria) – Manchester City WFC (Anglia)

FK Mińsk (Białoruś) – FC Zürich (Szwajcaria)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s