Intensywna ligowa środa

pifvit

Rywalizacja drużyn z Vittsjö i Piteå to gwarancja wspaniałego spektaklu (Fot. Ola Norén)

Nieco ponad dwanaście miesięcy temu sensacyjny lider z Piteå podejmował na LF Arenie zawsze groźny zespół Vittsjö. Mecz rozpoczął się zgodnie z planem, ale na gola Julii Karlernäs piłkarki ze Skanii odpowiedziały aż czterema trafieniami, zapewniając sobie w ten sposób równie efektowne, co sensacyjne zwycięstwo. Tym razem to podopieczne Thomasa Mårtenssona udają się na daleką Północ jako rewelacja sezonu, ale w Vittsjö mają nadzieję, że choć sytuacja w tabeli jest odwrotna od tej sprzed roku, wynik boiskowej rywalizacji okaże się taki sam jak wówczas. I mają ku temu realne przesłanki, gdyż Catherine Bott i Tove Almqvist to obecnie najbardziej dynamiczne lewe skrzydło w Damallsvenskan, Sandra Adolfsson z Alexandrą Benediktsson stworzyły na środku formacji obronnej duet nie do przejścia, a debiut Michelle De Jongh w kadrze Petera Gerhardssona wydaje się być wyłącznie kwestią czasu. W Norrbotten doskonale zdają sobie jednak sprawę z atutów rywalek oraz z tego, że kolejna strata punktów może oznaczać pożegnanie się z marzeniami o ligowym podium. Choć Janogy, Jakobsson i Edlund wciąż nie potrafią ustabilizować formy na poziomie, który by je same w pełni satysfakcjonował, kibice z Piteå gorąco liczą, że trzy punkty zdobyte na Vittsjö okażą się właśnie tym długo wyczekiwanym przełomem. Czy rzeczywiście tak będzie? Cóż, defensywie Vittsjö niełatwo strzelić choćby jednego gola, ale Stellan Carlsson radził sobie już ze zdecydowanie poważniejszymi wyzwaniami.

Inny mecz, którego absolutnie nie możemy dziś wieczorem odpuścić, to potyczka Örebro z Göteborgiem. Niespełna miesiąc temu sensacyjny beniaminek bezbramkowo zremisował na Valhalli i nikt nie ma wątpliwości, że podopieczne Stefana Ärnsveda na własnym obiekcie spróbują przynajmniej powtórzyć ten rezultat. Powstrzymać najbardziej skuteczny duet napastniczek w osobach Rebecki Blomqvist oraz Pauline Hammarlund nie będzie łatwo, ale defensywa dowodzona przez Emmę Kullberg i Maję Regnås już wielokrotnie udowadniała, że nie należy w nią wątpić. Niezwykle interesująco zapowiada się ponadto walka o dominację w środku pola pomiędzy formacjami dowodzonymi odpowiednio przez Eveliinę Summanen oraz Elin Rubensson.

Wiosenne derby Malmö przyniosły nam … prawdziwe trzęsienie ziemi, gdyż historycznego zwycięstwa Limhamn Bunkeflo nad Rosengård po prostu nie można nazwać inaczej. W dzisiejszym rewanżu, o odpowiednią motywację zespołu prowadzonego przez trenera Eidevalla nie powinniśmy się więc przesadnie martwić, a letnie nabytki FCR staną przed kapitalną okazją, aby jeszcze bardziej wkupić się w łaski kibiców ze Skanii. Z drugiej strony, pogrążona w coraz większym chaosie ekipa Renée Slegers nie ma zbyt wiele do stracenia, więc może grając na nieco większym niż zwykle luzie uda się jej raz jeszcze zszokować całą, piłkarską Szwecję? Na taki obrót spraw z pewnością liczą w Linköping, choć uwaga Olofa Unogårda i jego piłkarek skupiona jest przede wszystkim na odniesieniu pewnego i efektownego zwycięstwa nad czerwoną latarnią z Kungsbacki.

Przyzwoitej frekwencji spodziewamy się na Tunavallen, gdzie Eskilstuna spróbuje przełamać serię dwóch porażek z rzędu w starciu z największym rozczarowaniem tegorocznego sezonu. Za gospodyniami przemawiają: dobra skuteczność Lorety Kullashi, szczelna, dowodzona przez Vailę Barsley defensywa oraz … całkowita beznadzieja, prezentowana tydzień w tydzień przez Djurgården. Atutem gości może być natomiast rachunek prawdopodobieństwa, gdyż dysponując tak solidną kadrą nie da się chyba w nieskończoność przegrywać. Ciekawie będzie także na nowym stadionie w Kristianstad, a to dlatego, że starcia KDFF z Växjö cechują się tym, że ich rozstrzygnięcia poznajemy najczęściej w doliczonym czasie gry. Późnym wieczorem sugerujemy zatem złożenie choćby krótkiej wizyty we wschodniej Skanii.

Zestaw par 13. kolejki:

omg13_01

omg13_02

omg13_03

omg13_04

omg13_05

omg13_06

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s