Ligowy maraton czas zacząć

rebecka_blomqvist_kgfc

Rebecka Blomqvist wypatruje tytułu mistrzowskiego dla Göteborga (Fot. Bildbyrån)

Wspaniała, mundialowa historia, napisana przez kadrę Petera Gerhardssona między Rennes i Niceą, nie była bynajmniej ostatnim, piłkarskim akcentem tego roku. I choć ani trochę nie można umniejszać jej znaczenia, nie jest wcale pewne, że to właśnie ona będzie wydarzeniem, które po latach zapamiętamy najbardziej. Przecież już za dwa miesiące cała Europa spoglądać będzie w kierunku debiutującego w Lidze Mistrzyń klubu z małego miasteczka położonego tuż pod kołem podbiegunowym, który rzuci wyzwanie coraz śmielej rozpychającym się krezusom z wielkich metropolii naszego kontynentu, a nie zapominajmy, że swój własny pucharowy sen śnić będzie także powracająca na międzynarodowe salony po wieloletniej przerwie drużyna z Göteborga, tydzień po tygodniu zadająca kłam opinii, że szwedzkie zespoły nie potrafią grać piłki jednocześnie skutecznej oraz atrakcyjnej dla oka. Ale, ale … przecież nie samą Ligą Mistrzyń żyje człowiek. Wszyscy mamy jeszcze świeżo w pamięci poprzedni sezon, kiedy to w rozgrywkach Damallsvenskan i Elitettan doszło do rozstrzygnięć wymykających się jakiejkolwiek logice i najwyższy czas przekonać się, czy tej jesieni czeka nas kolejne futbolowe trzęsienie ziemi, czy może przynajmniej na chwilę powrócimy do rządzącego w niemal całej kontynentalnej Europie świata przewidywalnych zwycięzców i spadkowiczów. W Malmö pewnie nie obraziliby się, gdyby ziścił się ten drugi scenariusz, ale już w Vittsjö, czy w Kristianstad mają zdecydowanie inne pragnienia.

Rozpoczynająca się w najbliższy weekend runda jesienna będzie wyjątkowa z przynajmniej kilku względów, ale najważniejszymi z nich bez wątpienia są duża liczba oraz intensywność pozostałych do rozegrania meczów. Kto najlepiej wytrzyma ten swoisty ligowy maraton? Czy karty rozdawać będą czynniki losowe? A może o zwycięstwie jednej lub drugiej drużyny zadecyduje głębia kadry i sportowa jakość piłkarek nominalnie rezerwowych? To wszystko wydaje się bardzo prawdopodobne, tym bardziej, że szczególnie ekipy z najwyższej klasy rozgrywkowej grać będą na więcej niż jednym froncie. Dla Vittsjö, Piteå, ale także dla Göteborga czy Kristianstad będzie to swoista próba sił na niespotykaną wcześniej skalę. Nie będzie łatwo ją przejść, ale bez wątpienia warto walczyć i do końca wierzyć w sukces, gdyż na mecie sezonu czeka nagroda, która wynagrodzi każdy wysiłek.

Hitem pierwszej jesiennej (choć zdecydowanie bardziej pasowałoby tu sformułowanie: letniej) kolejki będzie potyczka Vittsjö z Göteborgiem. Jej stawką może okazać się fotel lidera, co już samo w sobie pokazuje, jak ciekawie zapowiada się rozpoczynająca się właśnie runda. Najbardziej eksplozywny duet napastniczek Blomqvist – Hammarlund postara się znaleźć sposób na Sabrinę D’Angelo i najbardziej szczelną defensywę ligi i możemy być pewni, że w północnej Skanii czeka nas całkiem interesujące spotkanie dwóch piłkarskich filozofii. Z wypiekami na twarzach czekamy także na nową wersję Linköping, już bez Kosovare Asllani, ale za to z Nillą Fischer. Czy naszpikowany medalistkami mundialu zespół Olofa Unogårda odnajdzie wreszcie swój styl, czy też raz jeszcze potknie się w Eskilstunie? O zdecydowanie inne cele zagra za to Kungsbacka, która w poszukiwaniu pierwszego w historii zwycięstwa na boiskach Damallsvenskan podejmie w swoim tymczasowym domu w Varbergu Kristianstad, a całą karuzelę rozkręcą w sobotnie popołudnie zawodniczki dzielnie walczącego o pozostanie w najwyższej klasie rozgrywkowej Limhamn Bunkeflo, które staną naprzeciw próbującego odbić się od dna i poszybować w kierunku podium Djurgården. Oj, coś trudno oprzeć się wrażeniu, że na każdej z aren zwyczajnie będzie się działo. I dobrze, bo to w końcu nasza ukochana liga powraca do nas po krótkiej przerwie. Nu kör vi!

Zestaw par 8. kolejki:

omg8_01

omg8_02

omg8_03

omg8_04

omg8_05

omg8_06

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s