Derby na początek

obos

Nowy sezon ligowy ruszy w połowie kwietnia (Fot. Bildbyrån)

W ostatnich godzinach poznaliśmy szkielet terminarza na sezon 2019 w Damallsvenskan oraz Elitettan. W obliczu spływających do nas codziennie kolejnych rewelacji transferowych informacja ta przeszła nieco bez echa, ale warto uzmysłowić sobie, jak będzie wyglądać ligowe granie w roku piłkarskich mistrzostw świata. Okazuje się, że w porównaniu na przykład z sezonem 2015 czeka nas niewiele zmian. Podobnie jak wówczas, w najwyższej klasie rozgrywkowej przed przerwą mundialową rozegranych zostanie siedem kolejek, natomiast aż piętnaście terminów zaplanowano po emocjach w wydaniu reprezentacyjnym. Nietrudno zatem domyślić się, że w roku 2019 czeka nas niesamowicie intensywna runda jesienna, a rekordzistki z Piteå i z Göteborga w okresie między 21. lipca, a 26. października będą mogły – wliczając wszystkie rozgrywki – rozegrać nawet 21 meczów! Szeroka kadra, a także uniknięcie plagi kontuzji mogą zatem okazać się w nadchodzącym sezonie kluczem do zwycięstwa w jeszcze większym stopniu niż zazwyczaj.

A co powiemy o samym układzie meczów? Pierwszoligowa karuzela ruszy już 14. kwietnia i od razu zrobi się niesamowicie interesująco, gdyż na inaugurację rozgrywek absolutny beniaminek z Kungsbacki podejmie (niestety raczej nie na swoim boisku) derbowego rywala z Göteborga. W tej samej serii spotkań sensacyjne mistrzynie z Piteå zostaną przetestowane przez sięgający ambicjami coraz wyżej i wyżej stołeczny Djurgården, natomiast na Arenie Linköping dojdzie do starcia dwóch najbardziej jak dotąd aktywnych klubów w zimowym okienku transferowym.

Jeśli zastanawiamy się, czy ostatnia kolejka znów dostarczy nam tyle bezpośrednich i korespondencyjnych potyczek o konkretne cele, to … niestety dziś nie uzyskamy odpowiedzi na to pytanie. Zresztą, rok temu o tej porze raczej nikt nie przypuszczał, że zaplanowany na zakończenie sezonu 2018 mecz Piteå – Växjö będzie decydował o tym, komu przypadnie mistrzowski tytuł. Warto więc być z ligą od początku do końca, gdyż najnowsze doświadczenia pokazują, że Damallsvenskan lubi i potrafi zaskakiwać. I to nawet tych, którym czasami wydaje się, że wiedzą o tej lidze niemal wszystko.

14. kwietnia będzie również ważną datą dla czternastu klubów Elitettan, które właśnie wtedy zainaugurują rozgrywki. W drugiej lidze szkielet terminarza nie zakłada póki co zawieszenia gry na czas francuskiego mundialu, a letnia przerwa zaplanowana została na przełom lipca i sierpnia (po rozegraniu piętnastu kolejek). Jak zwykle, z największą ekscytacją planu rozgrywek na nowy sezon wyczekiwali beniaminkowie, którzy dopiero co awansowali lub powrócili na szczebel centralny. Na szczęście, wszyscy oni mogą być umiarkowanie zadowoleni z układu gier: Morön i Borgeby rozpoczną zmagania od ciekawych starć na własnym stadionie, natomiast Bromma od razu zmierzy się w derbach stolicy ze spadkowiczem z Damallsvenskan – Hammarby.


Szkielet ligowego terminarza na sezon 2019:

14. kwietnia – rozpoczęcie rozgrywek w Damallsvenskan i Elitettan

19. maja – koniec rundy wiosennej w Damallsvenskan

7. lipca – koniec rundy wiosennej w Elitettan

21. lipca – początek rundy jesiennej w Damallsvenskan

5. sierpnia – początek rundy jesiennej w Elitettan

26. października – ostatnia kolejka Damallsvenskan

27. października – ostatnia kolejka Elitettan

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s