Wracają z tarczą

bbb

Linköping strzelał w Charkowie dużo i celnie (Fot. Jens Bollius)

Dalekie wyprawy na Wschód nie zawsze były w tym roku udane dla szwedzkiej piłki, więc na pierwszą tej jesieni środę z Ligą Mistrzyń czekaliśmy z większą niż zazwyczaj niepewnością. Tym bardziej, że zarówno w klubie z Riazania (Samson, Basańska), jak i w drużynie z Charkowa (Apanasczenko, Owdijczuk) co chwilę natykaliśmy się na nazwiska jednoznacznie kojarzące się nam z lwowską tragedią. Tym razem jakichkolwiek przykrych niespodzianek udało się jednak uniknąć i zarówno mistrzynie, jak i wicemistrzynie Szwecji wrócą do kraju z cennymi, wyjazdowymi zwycięstwami na koncie.

Zdecydowanie dłużej i ciężej na punkty do klubowego i krajowego rankingu pracować musiały piłkarki Rosengård, które wybrały się do dalekiej Riazani. Stosunkowo pewnie kroczące po odzyskanie tytułu najlepszej drużyny w Rosji rywalki postawiły podopiecznym Jonasa Eidevalla bardzo trudne warunki, ale samobójczy gol Anny Biełomytcewej w 90. minucie zniweczył ich plany zakładające przynajmniej utrzymanie bezbramkowego remisu na własnym boisku. Zwycięstwo ekipy z Malmö, choć wywalczone w stosunkowo szczęśliwych okolicznościach, jak najbardziej oddaje jednak obraz meczu, w którym to przyjezdne były stroną dominującą. Jeszcze w pierwszej połowie bliska zdobycia gola była Fiona Brown, a po przerwie Samson doskonałą interwencją zatrzymała strzał Anji Mittag. Po jednym ze stałych fragmentów na listę strzelczyń mogła się wpisać także Caroline Seger, ale kapitanka reprezentacji Szwecji i tak swój udział przy bramkowej akcji zaliczyła (to po jej dośrodkowaniu w ostatniej minucie regulaminowego czasu gry nieszczęśliwie interweniowała defensorka z Riazani). Po stronie gospodyń zdecydowanie najlepszą okazję miała na początku drugiej połowy spotkania Daniłowa, ale z jej uderzeniem nie bez problemów poradziła sobie Zecira Musovic, zachowując w ten sposób czyste konto.

Łatwiejsza niż się spodziewano przeprawa czekała natomiast Linköping Olofa Unogårda. Piłkarki z Östergötland do przerwy prowadziły w Charkowie 1-0, ale w drugiej połowie mistrzynie Ukrainy zagrały w defensywie tak, jak by pierwszy raz w życiu – i to całkiem przypadkowo – znalazły się na zielonej murawie. Kolejne gole dla mistrzyń Szwecji wpadały łatwiej niż na treningu, a grająca z polotem i fantazją drużyna gości w niczym nie przypominała tej, która tak okrutnie męczy się tydzień w tydzień na boiskach Damallsvenskan. Niezwykle obiecująco wypadł eksperyment z Fridą Maanum oraz Liną Hurtig jako parą napastniczek, świetną zmianę z ławki dała sprowadzona podczas letniego okienka Marie Alidou D’Anjou, ale na bardziej konstruktywne opinie dotyczące tej taktyki musimy poczekać do momentu, gdy zostanie ona sprawdzona na tle poważnego rywala. Żytłobud Charków w dzisiejszej dyspozycji takim z pewnością nie był, ale w niczym nie umniejsza to faktu, że Linköping odniósł pewne, wysokie zwycięstwo w meczu, którego jeszcze kilka dni temu trochę się nawet obawialiśmy.

Komplet środowych wyników:

Riazań 0-1 Rosengård (Biełomytcewa 90. (s))

Charków 1-6 Linköping (Woronina 70. – Maanum 26., 60., 86., Hurtig 48., Alidou D’Anjou 74., Rasmussen 82.)


W środowy wieczór zaległości nadrabiała także Damallsvenskan. W starciu dwóch sztokholmskich klubów niespodzianki nie było; po raz jedenasty z rzędu Djurgården okazał się lepszy od Hammarby w meczu najwyższej klasy rozgrywkowej. O zwycięstwie gospodyń przesądziły dziś dwie najskuteczniejsze strzelby w arsenale Joela Riddeza – Mia Jalkerud oraz Julia Spestmark, które sprawiedliwie podzieliły się bramkowym łupem. Honorowego gola dla gości zdobyła Lotta Ökvist, pokonując Gudbjörg Gunnarsdottir uderzeniem zza pola karnego.

Środowy wynik:

Djurgården 2-1 Hammarby (Jalkerud 15., Spetsmark 54. – Ökvist 32.)

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s