13. kolejka – zapowiedź

614562d7-6a76-4cd8-9332-1c9a115ac21b

Derby Malmö – znów będzie się działo! (Fot. Anderas Hillegren)

Drugi sierpniowy weekend z Damallsvenskan przyniesie nam wyjątkowo pięć spotkań, gdyż niezwykle ekscytujące derby Sztokholmu odbędą się dopiero 12. września. Już w najbliższych dniach walkę o prymat w mieście stoczą za to dwa zespoły z Malmö, Piteå z Göteborgiem zetrą się w meczu na szczycie, a odmieniony mistrz pojedzie na teren beniaminka i wcale nie będzie w tym starciu zdecydowanym faworytem. A zanim piłkarki wybiegną na murawę, w przynajmniej dwóch klubach czekają nas nie mniej ekscytujące chwile w postaci oficjalnego powitania nowych – miejmy nadzieję – gwiazd szwedzkich boisk. Jak widać i słychać, jest gorąco, ale czy w połowie sierpnia może w ogóle być inaczej? Na pewno nie w tym, najgorętszym w historii pomiarów temperatury roku.

Mecz kolejki: Piteå vs Göteborg. Wydarzenie tak wyjątkowe, że zasłużyło sobie na osobną zapowiedź. Najbardziej nieprawdopodobny mecz na szczycie Damallsvenskan w tym wieku, dla jednej z uczestniczących z nim drużyn może okazać się niezwykle ważnym krokiem w kierunku czegoś naprawdę historycznego. Trzeba tylko strzelić w niedzielę przynajmniej o jedną bramkę więcej od sąsiadek z ligowej tabeli. Prawda, że prosta recepta na sukces?

Wydarzenie kolejki: coraz krótsza linia życia Eskilstuny. Trzeciej drużyny ubiegłorocznych rozgrywek na prostą ewidentnie nie potrafił wyprowadzić Jonas Björkgren, ale początek kadencji Magnusa Karlssona wlał w serca kibiców United trochę nadziei na nadejście lepszych czasów. Niestety, były to jedynie miłe złego początki, a mająca naprawdę trudny terminarz w najbliższych tygodniach ekipa z Eskilstuny na niebezpiecznie długo zakotwiczyła w strefie spadkowej. Oczywiście, nikt nie ma wątpliwości, że na Tunavallen dysponują kadrą, która jest w stanie przezwyciężyć przedłużający się kryzys, ale najwyższy czas zacząć to udowadniać na boisku. Powtórka z Örebro zaczyna bowiem coraz wyraźniej majaczyć na horyzoncie, a doskonale wiemy jak wielką katastrofą (i to w zasadzie na każdej możliwej płaszczyźnie) byłaby dla klubu z Södermanland ewentualna degradacja. Pokonać bardzo niewygodnego rywala z Kristianstad łatwo z pewnością nie będzie, ale jeśli Larsson, Dahlkvist, Glas czy Johansson nie chcą zapisać się w historii jako te, które spuściły zespół z Tunavallen do Elitettan, to siódma porażka w sezonie w ogóle nie powinna wchodzić w grę.

Zagadka kolejki: czy Limhamn Bunkeflo postraszy lokalnego rywala? Historia ligowych derbów Malmö nie jest przesadnie długa, gdyż sięga zaledwie wiosny 2017 (we Francji nie przeszkodziłoby to wprawdzie w nazwaniu tej rywalizacji klasykiem, ale na szczęście nie jesteśmy Francuzami). Mecze te miały różny obraz, inne piłkarki decydowały o wyniku, ale za każdym razem faworytki z Rosengård ostatecznie zwyciężały do zera. Czy ze czwartym podejściem młodszy i znacznie mniej utytułowany klub zdoła przełamać tę passę? Nieobecność wykartkowanej Mii Persson zdecydowanie nie ułatwia sprawy, ale na Limhamns IP zapewniają, że w tej lidze nie ma drużyn nie do pokonania. I całe szczęście, bo tylko z takim podejściem można realnie liczyć na sprawienie niespodzianki w starciu z Rosengård, który może ostatnio nie zachwyca, ale w derbach zawsze robi swoje.

43f52a85-8e35-46d9-bbd2-a2eacc636073

Czy Lina Hurtig tej jesieni znów będzie postrachem golkiperek? (Fot. Stefan Jerrevång)

Piłkarka pod lupą: Lina Hurtig. Rok temu była podstawową piłkarką reprezentacji i bohaterką zwycięskiej batalii w chorwackim błocie. Poważna kontuzja przerwała jej karierę w najgorszym możliwym momencie, ale Hurtig z pewnością nie zalicza się do ludzi, którzy łatwo godzą się ze swoim losem. Długa i żmudna rehabilitacja pozwoliła jej wrócić do meczowej osiemnastki już w pierwszej, sierpniowej kolejce, a Olof Unogård głośno zapowiada, że to właśnie między innymi na niej budowana będzie nowa tożsamość Linköping. Czy już jutro możemy liczyć na błysk jej nieprzeciętnego talentu? Nadzieję na to mają z pewnością sympatycy mistrzyń Szwecji, choć pamiętajmy, że na Myresjöhus Arenie w Växjö nikomu nie gra się łatwo i tym razem absolutnie nie będzie w tym względzie inaczej.

Na pozostałych stadionach: podbudowane udaną inauguracją rundy rewanżowej Vittsjö postara się zrewanżować beniaminkowi z Kalmar za niespodziewaną, wiosenną porażkę. Wtedy bohaterkami były Ifeoma DIeke oraz Shade Pratt, ale w północnej Skanii mają nadzieję, że tym razem sobotnie popołudnie należeć będzie raczej do Michelle De Jongh. Albo przynajmniej do jednej z jej klubowych koleżanek.

Zestaw par 13. kolejki:

omg13_01

omg13_02

omg13_03

omg13_04

omg13_05

omg13_06

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s