Mistrzowskie Eskilstuna i AIK

F19-Guld-770x513

Fot. SvFF

Ostatnie dni przyniosły nam nie tylko starego-nowego mistrza Szwecji, komplet spadkowiczów z Damallsvenskan, czy zapowiedź najbardziej gorącej zimy na rynku transferowym. Końca dobiegły również zmagania w rozgrywkach młodzieżowych, które to od czasu gruntownej reformy w roku 2009 – ze względu na stale rosnący poziom oraz ciągłą profesjonalizację – całkiem słusznie cieszą się coraz większym zainteresowaniem.

Wśród szesnastolatek turniej finałowy zdominowały piłkarki stołecznego AIK, które już po raz czwarty (biorąc pod uwagę jedynie turnieje rozegrane już po wspomnianej reformie) okazały się najlepsze w tej kategorii wiekowej. Sztokholmianki najpierw zdemolowały w półfinale zawsze groźne Sunnanå (5-0), aby następnego dnia w identycznym stosunku pokonać w meczu o tytuł Jitex Möldnal. Oba spotkania przebiegały pod dyktando AIK w zasadzie od pierwszej do ostatniej minuty, a na szczególne wyróżnienie zasługuje postawa Elsy Törnblom oraz Hanny Lundkvist, które wraz z kapitanką Felicią Saving dołożyły największą cegiełkę do tego, że tytuł najlepszej drużyny Szwecji w kategorii U-16 po krótkiej przerwie powrócił do Sztokholmu.

Zdecydowanie bardziej wyrównana okazała się rywalizacja dziewiętnastolatek, w której to – podobnie jak przed rokiem – ostatecznie triumfowały młode piłkarki z Eskilstuny.  Zwycięstwo to nie przyszło jednak zawodniczkom United łatwo, gdyż zarówno w spotkaniu półfinałowym, jak i w finale, to rywalki jako pierwsze wychodziły na prowadzenie. W obu przypadkach losy meczu udało się jednak odwrócić, a dwie wygrane w stosunku 2-1 (kolejno z Växjö oraz z Umeå) w zupełności wystarczyły do tego, aby po raz drugi wywalczyć tytuł młodzieżowych mistrzyń Szwecji. Warto podkreślić, że rozegrany w Sztokholmie turniej finałowy stał na naprawdę wysokim poziomie, a decydujący pojedynek Eskilstuny z Umeå był wspaniałą reklamą piłki nożnej w juniorskim wydaniu. Oba zespoły stworzyły naprawdę świetne widowisko i szkoda jedynie tego, że gol, który ostatecznie przesądził sprawę mistrzowskiego tytułu, zdobyty został w dość kontrowersyjnych okolicznościach (zawodniczki z Västerbotten zasugerowały się błędną sygnalizacją asystentki Cecilii Ekwall, pozwalając Cornelii Ellefors na zdobycie bramki). Sytuacja ta w niczym nie umniejsza jednak osiągnięciu piłkarek United, ani samej Ellefors, która w pełni zasłużenie została wybrana najbardziej wartościową zawodniczką turnieju finałowego.


Komplet wyników turniejów Final Four:

AIK_SMguldF16_2017_2

Fot. SvFF

Kategoria U-16:

Półfinały:

Jitex Möldnal BK – IFK Norrköping DFK 2-1 (0-0)

AIK FF – Sunnanå SK 5-0 (3-0)

Finał:

AIK FF – Jitex Möldnal BK 5-0 (2-0)


Kategoria U-19:

Półfinały:

Eskilstuna United DFF – Växjö DFF 2-1 (0-1)

Umeå IK – IF Limhamn Bunkeflo 5-0 (1-0)

Finał:

Eskilstuna United DFF – Umeå IK 2-1 (0-0)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s