Damallsvenskan na podbój Europy

Rozpoczynające się już za niespełna dwa tygodnie EURO 2017 będzie turniejem, na który udaje się niesamowicie silna delegacja z Damallsvenskan. Szwedzka ekstraklasa będzie na holenderskich boiskach trzecią najliczniej reprezentowaną ligą, ustępując w tym względzie jedynie niemieckiej Bundeslidze oraz angielskiej WSL. Co więcej, jeśli weźmiemy pod uwagę liczbę klubów wysyłających na turniej swoje piłkarki, a także liczbę krajów, z których pochodzą grające w danych rozgrywkach kadrowiczki, sytuacja wygląda jeszcze lepiej. W obu tych zestawieniach Damallsvenskan zajmuje bowiem zaszczytną, drugą lokatę, tuż za plecami Bundesligi. Statystyki te warto eksponować przy każdej możliwej okazji, abyśmy sami przez przypadek nie uwierzyli w usilnie lansowany szczególnie przez naszych przyjaciół z Francji i Hiszpanii mit, że Skandynawia stała się w piłce klubowej zaściankiem. Zdajemy sobie oczywiście sprawę, że pewnych procesów zatrzymać się nie da, ale póki co mamy lipiec 2017 i na tę chwilę piłkarki szwedzkiej ekstraklasy mogłyby – w przeciwieństwie do zawodniczek grających chociażby w Hiszpanii – wystawić na EURO 2017 trzy jedenastki. I to jest niewątpliwie dobra informacja.

Ponieważ w najbliższych tygodniach siłą rzeczy w centrum naszej uwagi będą przede wszystkim reprezentantki Szwecji, dziś skupimy się na naszych dobrych znajomych, które na holenderskich boiskach przywdziewać będą inne barwy. Grupa ta liczy sobie aż dwadzieścia piłkarek i za powodzenie każdej z nich również będziemy mocno ściskać kciuki. Poniższe zestawienie powstało ponadto z myślą o wszystkich, którzy będą pracować przy obsłudze EURO 2017, a na co dzień nie mogą aż tak wnikliwie śledzić wydarzeń na szwedzkich stadionach:

01. martens

Największa obok Tabithy Chawingi gwiazda pierwszej części sezonu! To ona ratowała punkty w Sztokholmie, to ona prowadziła zespół do zwycięstwa w Vittsjö, to ona nie zawodziła nawet wtedy, gdy pozostałe piłkarki Rosengård prezentowały się zdecydowanie poniżej oczekiwań. Nic więc dziwnego, że przed tygodniem na biurku Therese Sjögran pojawiła się bardzo interesująca oferta z Katalonii dotycząca właśnie holenderskiej skrzydłowej. W Barcelonie zdają sobie sprawę, że po EURO wartość Martens może tylko wzrosnąć.

02. van den bulk

Trudno przypuszczać, aby była centralną postacią zespołu prowadzonego przez Sarinę Wiegman, ale gdyby na którymś etapie turnieju holenderkom przyszło walczyć o awans w rzutach karnych, stoperka Djurgården może okazać się niesamowicie cennym wzmocnieniem. Z jedenastego metra van den Bulk myli się bowiem niezwykle rzadko.

03. minde

Wszyscy pamiętamy turniej sprzed czterech lat, na którym była prawdziwym objawieniem. Tej wiosny straciła kilka tygodni przez kontuzję, ale na szczęście w momencie najważniejszej próby wydaje się być w pełni sił i formy. Czy raz jeszcze uda jej się rzucić na kolana Europę? Niewykluczone, wszak na ławce trenerskiej norweskiej kadry zasiada obecnie Martin Sjögren, który jak nikt inny potrafi w pełni wykorzystać potencjał dynamicznej skrzydłowej.

04. schjelderup

Liczby bardzo często bywają zwodnicze, ale akurat w przypadku Schjelderup idealnie podsumowują ligową wiosnę w jej wykonaniu. Piłkarce Eskilstuny bardzo często brakowało tego charakterystycznego błysku, który cechował jej grę za czasów występów w norweskim Stabæk. Przeciwników norweskiej kadry przestrzegamy jednak przed zostawianiem jej zbyt dużej swobody, szczególnie gdy znajduje się z piłką na wprost bramki.

05. arnth

Piłkarka – kameleon. Potrafi zagrać świetny mecz, aby za chwilę w spektakularny sposób zniweczyć całą wcześniejszą pracę. Bardzo bramkostrzelna jak na stoperkę, ale niestety lubi trafiać do obu bramek (jeden samobój na sezon to właściwie standard). Świetnie gra głową, ale ustawianie się i wyprowadzanie piłki z pewnością nie zaliczają się do jej największych atutów.

06. junge

Przez trzy sezony rozegrała w Rosengård niewiele ponad trzysta minut, nie znajdując dostatecznego uznania u żadnego z trojga szkoleniowców klubu z Malmö. W regularnej grze mocno przeszkadzały jej kontuzje, ale nawet gdy była zdrowa, nie potrafiła wywalczyć miejsca w wyjściowej jedenastce. Jej aktualna forma jest wielką niewiadomą, ale Nils Nielsen niezmiennie widzi dla niej miejsce w duńskiej kadrze, w której także pełni ostatnio rolę jokerki.

07. kildemoes

Przychodziła do przebudowanego Linköping jako piłkarka ze sporym potencjałem, ale chyba sama nie przypuszczała, że tak szybko przyjdzie jej go zaprezentować. Prawdziwy popis dała w meczu z Göteborgiem, w którym aż czterokrotnie wpisywała się na listę strzelczyń, ale chyba jeszcze większym osiągnięciem były regularne występy w drużynie mistrzyń Szwecji. Końcówkę rundy miała nieco słabszą, ale kto wie – może jeśli dostanie szansę, to w Holandii także będzie miała swój dzień?

08. troelsgaard

Przyszła do klubu w najgorszym możliwym momencie, bo tuż przed dwumeczem z Barceloną. W rywalizacji z klubem z Katalonii spisała się fatalnie, równie nieudany był w jej wykonaniu początek ligi, ale z tygodnia na tydzień coraz lepiej rozumiała się na boisku z Martens, Masar i Schelin, co natychmiast przyniosło efekt w postaci lepszych występów. W Danii mają nadzieję, że tendencja zwyżkowa utrzyma się przynajmniej do końca EURO.

09. van de putte

Kolejna piłkarka, która tej wiosny straciła okres przygotowawczy przez kontuzję, a gdy już ją wyleczyła, to jej forma nieco odbiegała od oczekiwań sympatyków Kristianstad. O miejsce w wyjściowej jedenastce rywalizowała z szesnastoletnią Kajsą Törnkvist i nie zawsze wychodziła z tej walki zwycięsko. Jeśli ma pomóc belgijskiej kadrze w sprawieniu niespodzianki na holenderskim turnieju, musi zaprezentować się lepiej niż na ligowych boiskach.

10. mittag

Miał być transferowy hit roku, a wyszło olbrzymie rozczarowanie. Była królowa strzelczyń Damallsvenskan nie tylko nie włączyła się do walki o odzyskanie snajperskiej korony, ale na pewien czas straciła miejsce w wyjściowej jedenastce klubu z Malmö. Nie zapominajmy jednak, że cały czas mówimy o piłkarce, która jednym zagraniem potrafi odwrócić losy meczu. Jak widać, każda epoka musi mieć swoją Birgit Prinz.

11. atladottir

Swój zdecydowanie najlepszy mecz rozegrała na koniec rundy, gdy perfekcyjnie wyłączyła z gry Tabithę Chawingę. Wcześniej bywało jednak bardzo różnie, choć ambicji i waleczności doświadczonej defensorce odmówić nie sposób. Jej znakiem firmowym są długie wyrzuty piłki z autu, po których bardzo często w polu karnym rywalek robi się niemały popłoch.

12. gisladottir

Powrót na szwedzkie boiska okazał się całkiem udany, ale po obiecującym początku z tygodnia na tydzień traciła impet. Pod koniec rundy przez lewą flankę Djurgården przejechać można było łatwiej niż przez most na cieśninie Öresund po zniesieniu dodatkowych kontroli. Z tego faktu bezkarnie skorzystały m.in. Spetsmark oraz Nathalie Persson, a przecież chociażby Francuzki dysponują w tym sektorze boiska jeszcze większą siłą rażenia.

13. gunnarsdottir

Gdyby ktoś miał wątpliwości jak wygląda najlepsza tej wiosny bramkarka Damallsvenskan, wystarczy spojrzeć na fotografię powyżej. To w dużej mierze dzięki jej postawie klub ze Sztokholmu plasuje się aktualnie w górnej połówce ligowej stawki. Jedynym powodem do niepokoju może być fakt, że dwa najmniej udane mecze rundy zaliczyła przeciwko Rosengård oraz Linköping, a na holenderskim EURO Islandki mierzyć się będą właśnie z rywalkami tej klasy.

14. kristjansdottir

Jedno z największych pozytywnych zaskoczeń rundy, ale to samo można powiedzieć w zasadzie o każdej piłkarce rewelacyjnego beniaminka z Malmö. Choć nie uniknęła pojedynczych wpadek (Vittsjö, Kvarnsveden), w większości spotkań poprawnie wywiązywała się ze swoich obowiązków, a nawet potrafiła dać swojej drużynie coś ekstra. Na przykład gola, asystę lub ratującą punkty interwencję na linii bramkowej.

15. viggosdottir

Gdy przyjeżdżała do Eskilstuny, niektórzy podważali sens tego transferu, ale islandzka defensorka niespecjalnie się tym przejmowała i od razu wywalczyła sobie miejsce w wyjściowej jedenastce, którego nie oddała do dziś. Paradoksalnie, wiosna 2017 była chyba najmniej spektakularną rundą na szwedzkich boiskach w jej wykonaniu, ale niewykluczone, że najlepsza forma przyjdzie właśnie na EURO.

16. barsley

Ulubienica trybun na Tunavallen jeszcze kilka miesięcy temu marzyła o grze w kadrze Anglii, ale po namowach Anny Signeul zdecydowała się reprezentować kraj, z którego pochodzi jej matka. Z Eskilstuną przebyła drogę od Elitettan do Ligi Mistrzyń i z pewnością nie obraziłaby się na podobną przygodę w szkockich barwach. Jej zdecydowanie największym atutem jest skoczność i doskonała gra głową, z czego korzysta zarówno w defensywie, jak i pod bramką rywalek.

17. brown

Przed rozpoczęciem rozgrywek Viktor Eriksson zapowiadał, że udało mu się pozyskać potencjalną gwiazdę ligi i pierwsze tygodnie wydawały się potwierdzać tę tezę. Po niesamowicie efektownym początku, piłkarka z Glasgow spuściła nieco z tonu, ale i tak swoje pierwsze półrocze na szwedzkich boiskach może zapisać zdecydowanie na plus. W Szkocji z całą pewnością nie obraziliby się, gdyby podczas holenderskiego EURO udało jej się wrócić do dyspozycji z przełomu marca i kwietnia.

18. dieke

Ukształtowana piłkarsko na wschodnim wybrzeżu USA weteranka, dla której występ na EURO 2017 będzie pięknym ukoronowaniem niezwykle bogatej kariery, podczas której zmagała się z wieloma przeciwnościami. Kontuzje nie omijały jej także tej wiosny, ale raz jeszcze potrafiła je przezwyciężyć, dzięki czemu właśnie przygotowuje się do najważniejszego turnieju w swoim życiu.

19. lynn

Bardzo długo czekała na swoją szansę w bramce Vittsjö, gdyż większym zaufaniem trenerów cieszyły się Finka Meriluoto oraz Amerykanka Fraine. Gdy się w końcu doczekała, udowodniła, że szkockie golkiperki na szwedzkich boiskach wcale nie muszą kojarzyć się jedynie ze spektakularnymi kiksami, co w ostatnich latach było niestety prawidłowością. W kadrze również musi uzbroić się w cierpliwość, choć wydaje się, że jest gotowa na to, aby zastąpić legendarną Gemmę Fay.

20. neto

O jej pozycji w klubie z Linköping najlepiej świadczy fakt, że piosenka na jej temat niezmiennie znajduje się na szczycie listy przebojów kibiców z Lejonflocken. Jeszcze ważniejszą rolę odgrywa w reprezentacji, którą niemal na własnych barkach (bezpośredni udział przy dziewięciu kolejnych golach w eliminacjach!) zaniosła do historycznego awansu na wielki turniej. Jeśli Portugalia ma zdobyć jakiekolwiek punkty na holenderskich boiskach, to można w ciemno zakładać, że to właśnie ona będzie ich główną architektką.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s